w ,

Niepożądane wzorce miłości. Czy jesteśmy skazani na uczuciową porażkę?

Liczba małżeństw, które się rozpadają, z roku na rok rośnie. Choć niektórzy starają się ratować związek z uwagi na „dobro dzieci”, znacząca część podejmuje decyzję o pójściu w swoją stronę.

Który wybór jest lepszy? I czy można dokonywać tego typu porównań?

Uczuciowe zagubienie

Rozwód rodziców to bez wątpienia ogromne przeżycie dla dziecka. Taka sytuacja nie pozostaje obojętna dla jego codziennego funkcjonowania. Bezpieczny i ułożony świat z dnia na dzień ulega zniszczeniu, a dziecko musi dostosować się do zupełnie nowych okoliczności.

Co jednak jeśli dzięki tej zmianie ma ono wreszcie możliwość życia z dala od rodzinnych kłótni i awantur? Bardzo często decyzja o rozwodzie jest słuszna i może przynieść więcej korzyści dla dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie pozostawia żadnych konsekwencji.

Czy zawsze powiela się błędy rodziców?

Dorosłe osoby, które pochodzą z rozbitych rodzin, mogą nie posiadać odpowiednich wzorców miłości. Towarzyszyć im może również bagaż niepożądanych emocji. Bliski związek kojarzy im się czasem z niepewnością i brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Czy to oznacza, że z góry skazane są na porażkę?

Na szczęście nie. Trudne przeżycia i wychowywanie się bez obojga rodziców może wpływać na dorosłe życie, ale nie jest jedynym wyznacznikiem, który decyduje o jego powodzeniu.

Od czego zależy powodzenie w miłości?

W zależności od tego w jakich okolicznościach rozstali się rodzice i w jaki sposób zadbano o emocjonalną sferę dziecka, możemy mówić o dużych oraz całkiem nieznacznych konsekwencjach ich decyzji. Zdarza się, że dzieci otoczone odpowiednią opieką w dorosłym życiu nie odczuwają „piętna” pochodzenia z rozbitej rodziny.

Z kolei ci, którzy noszą ze sobą trudne wspomnienia i emocjonalny bagaż, mogą podjąć odpowiednią pracę, aby pozbyć się szkodliwych mechanizmów wytworzonych w okresie dzieciństwa.

Własna ścieżka

Niewątpliwie osoby, które w dzieciństwie wychowały się w szczęśliwej i ciepłej rodzinie już na starcie dorosłego życia wyposażone są poczucie bezpieczeństwa i wzorzec właściwej miłości. Co jednak z tymi, których życiowe doświadczenia były inne? Czy będą w stanie stworzyć stabilny związek?

Jako osoby dorosłe i mające świadomość przyczyn swoich trudności, są w stanie nad nimi pracować i wybrać właściwą dla siebie ścieżkę. Prawdopodobnie będą musieli włożyć w to nieco wysiłku, lecz nigdy nie są na straconej pozycji.

Mimo utrudnionego startu są w stanie osiągnąć szczęście w miłości.