w

Toksyczne osoby – jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić?

W ciągu swojego życia toksyczne osoby spotykamy często – częściej niż nam się wydaje. I niekoniecznie musimy mieć do czynienia z osobą silnie zaburzoną. Nasza tolerancja zwiększa się wobec toksycznych zachowań z powodu okoliczności, a przede wszystkim zależności. Potrafimy długo je znosić w pracy (bo nie chcemy jej stracić) lub w domu (bo zależy nam na bliskich). Jednak ważne jest, by chronić siebie i bronić się przed toksycznymi ludźmi.

toksyczne osoby
Fot. Pexels.com

Toksyczne osobowości – popularne typy

Wśród osób toksycznych znajdziemy wiele takich, które same zmagają się z poważnymi zaburzeniami. Jedną z nich jest choćby narcyz, którego dość łatwo napotkać na swojej drodze. To osoba egoistyczna i egocentryczna, pozbawiona empatii i skłonna do manipulacji.

Ale toksyczni będą też nieustanni pesymiści i narzekacze, którzy będą ciągnąć cię wiecznie w dół. Oprócz tego mogą być też tacy, którzy za swoje (nierzadko także poważne) problemy obarczają winą innych. Toksyczną osobą będzie też tyran i agresor, stosujący przemoc, czy osoba uzależniona.

Po czym rozpoznać toksyczne osoby?

To, co łączy wszystkie toksyczne typy, to mocno zredukowana empatia i koncentracja na sobie, brak wrażliwości na drugiego człowieka. Przyczynia się to do zachowań lekceważących bądź upokarzających, wynikających z braku szacunku.

toksyczna relacja
Fot. Pexels.com

Najczęściej spotykanym zachowaniem toksycznych osób są wszelkiego rodzaju manipulacje. To mogą być zwykłe kłamstwa, ale też szantaż emocjonalny, przekręcanie słów, przypisywanie innym negatywnych cech i zachowań bez żadnych podstaw, nadużywanie innych, uzależnianie ich od siebie i wzbudzanie poczucia winy.

Jak się przed nimi bronić?

Co można zrobić, gdy ma się do czynienia z toksyczną osobą? Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, najwłaściwiej jest nigdy z takim człowiekiem nie podejmować relacji i w porę się od niej odsunąć.

Z powodu relacji rodzinnych i zawodowych oraz toksycznych manipulacji nie zawsze jest to możliwe. Żeby się bronić, musimy przede wszystkim uświadomić sobie toksyczność zachowań tej osoby, odróżnić to, co jest w porządku, od tego, co jest niezdrowe i szkodliwe.

Warto polegać na wsparciu bliskich, którzy nas rozumieją, oraz specjalisty. Stopniowo należy wytwarzać dystans z toksyczną osobą, by sprowokować ją do zmiany lub móc od niej uciec na dobre.