w ,

Szantaż emocjonalny. Możesz go doświadczać nieświadomie!

Szantaż emocjonalny wydaję się być oczywisty. Niemal każdy za nas go w życiu doświadczył. Niestety zdarza się, że nawet nie zauważamy tego, że jesteśmy w ten sposób szantażowani. Być może całe swoje życie musisz utwierdzać Cię w poczuciu własnej wartości, ponieważ ktoś w sposób niezauważony odbiera je, Ci grając na Twoich emocjach.

Jak to działa?

Możesz usłyszeć takie zdanie.

„Jeżeli tego nie zrobisz, to znaczy, że mnie nie kochasz, nie szanujesz, przez Ciebie cierpię”.

Ludzie, którzy je wypowiadają, zdają się, bardzo umiejętnie grać na naszych emocjach. Doskonale zdaj sobie sprawę, że my ich kochamy, i głównie na tym opierają swój szantaż.

Dlaczego ludzie szantażują w ten sposób innych?

Sami nie czują się pewni siebie, a poprzez szantaż emocjonalny chcą szybko dostać to, czego pragną.

Może sami doświadczyli tego rodzaju szantażu i doskonale wiedzą, że to działa.

Jakie są jego konsekwencję?

Jeżeli w porę nie rozpoznasz szantażu emocjonalnego, może zakończyć się to dla Ciebie stanem na pograniczu depresji oraz zaburzeniami lękowymi. Twoje poczucie własnej wartości zacznie być uzależnione na nastroju osoby, która Cię szantażuje. Co gorsze, sam nie będziesz potrafił skupić się na ociągnięciu swoich celów, ponieważ całe Twoje działanie będzie podporządkowane osobie, która Cię szantażuje.

Jak to powstrzymać?

Szantaż emocjonalny jest skuteczny tylko wtedy kiedy dajemy sobą manipulować i spełniamy żądania osoby, która nas szantażuje. Ten, kto Cię szantażuje, będzie dalej to robił, jeśli Ty będziesz spełniał jego żądania.

Niestety czasami dochodzi do tego, że musimy całkowicie odciąć się od osoby, która nas szantażuje. Nie można zatem dopuścić do takiej sytuacji tylko od razu, kiedy widzimy próby takiego szantażu jasno i zdecydowanie próbujmy się jej przeciwstawić.