w

Dlaczego boimy się zmian i dlaczego bać się nie powinniśmy

Większość ludzi boi się zmian albo odczuwa jakiś niepokój, kiedy jakieś mają się pojawić. Okazuje się, że boimy się ich zupełnie niepotrzebnie.

Zmiany tak naprawdę są dla nas dobre. Otwierają nas na nowe doświadczenia, pomagają osiągać nowe sukcesy. Nawet takie zmiany jak śmierć bliskiej osoby czy rozstanie mogą pomóc nam w odkrywaniu na nowo siebie. Dlaczego więc się ich boimy i jak możemy sobie pomoc? Poniżej spróbujemy to wyjaśnić.

Nikt nie lubi czuć się niepewnie

Ten stan, kiedy nie wiemy czego, możemy się spodziewać, nie jest komfortowy. Ale musimy zrozumieć, że w życiu tak już jest, że nie wszystko da się przewidzieć. Jeżeli dalej będziemy unikać z tego powodu zmian, to poczujemy, że zaczynamy się cofać, a nie rozwijać.

Strach przed nieznanym

Nieznane jest strasznym miejscem, więc nie wybieramy go sobie na mieszkanie. Myślimy, że to, co nieznane może przynieść ból i cierpienie a co jeśli jest zupełnie na odwrót i nieznane przyniesie nam miłość i szczęście. Problem polega na tym, że to nieznane prędzej czy później nas dopadnie i lepiej, żeby nie zastało nas sparaliżowanych strachem.

Jak przyjąć zmiany?

Przyjęcie zmiany nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza wtedy kiedy są to zmiany dla nas nieprzyjemne. Trzeba zawsze szukać czegoś dobrego, co ta zmiana przynosi, ponieważ kiedy widzimy, że nawet ze złych zmian możemy wyciągać dobro, to łatwiej jest nam je przyjąć. Musimy pojąć, że nie możemy kontrolować wszystkiego, co dzieje się w naszym życiu a im szybciej nauczymy się wyszukiwać dobra w zamianach, które z początku są trudne, tym lepiej dla nas.