w ,

Stać Cię na więcej! 3 sygnały świadczące o tym, że Nie wykorzystujesz swojego potencjału

Przyglądając się wybitnym i utalentowanym ludziom, wielu osobom trudno uwierzyć, że w nich samych również drzemie spory potencjał do osiągnięcia sukcesu. Niestety zdecydowana większość społeczeństwa nie jest świadoma swoich mocnych stron lub ma zbyt mało wiary w siebie, aby nimi odpowiednio pokierować.

Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że nie wykorzystujesz swojego potencjału?

Masz talent, o którym wiedzą nieliczni

Nie jest powiedziane, że utalentowane osoby to jedynie te, których umiejętności budzą wszechogarniający zachwyt i dają sławę na światową skalę. Mniejszym lub większym talentem w określonej dziedzinie może się pochwalić wiele osób. Być może uwielbiasz prace manualne, świetnie znasz się na roślinach lub jesteś urodzoną organizatorką. Jeśli ciągle słyszysz od swoich bliskich, że masz do czegoś talent, zastanów się czy inni również wiedzą o twoich umiejętnościach.

Pokazywanie swoich mocnych stron tylko nielicznym odbiera ci szansę na wykorzystanie swojego potencjału w czymś więcej niż domowe zacisze.

Jesteś świadoma swoich umiejętności, ale boisz się zmian

Nie wykorzystywanie swoich umiejętności w obawie przed zmianami lub potencjalną porażką to jedna z popularniejszych blokad na drodze do sukcesu. Możesz podziwiać swoje koleżanki, które pną się po szczeblach kariery i mieć świadomość, że masz podobną, a nawet lepszą wiedzę w danej dziedzinie.

Mogłabyś być w tym samym miejscu co one, ale… strach przed niepowodzeniem nie pozwala ci zrobić kroku na przód. Jeśli tłumaczysz sobie, że mimo tych samych umiejętności nie poradziłabyś sobie tak samo dobrze jak inni, twój potencjał prawdopodobnie jest blokowany przez zaniżoną samoocenę.

Czujesz się skrępowana widząc uznanie ze strony otoczenia

Często jesteś chwalona i doceniana przez otoczenie, ale szybko odpierasz otrzymywane komplementy. Mówisz, że to nic takiego albo że określony sukces jest wynikiem szczęśliwego trafu. Jeśli tego typu zachowanie jest ci znane, zastanów się czy na pewno potrafisz przyjmować komplementy i pochwały.

Zbyt duża skromność i brak pewności siebie sprawia, że nie jesteś w stanie pokazać swoich talentów w całej okazałości. Pamiętaj, że ludzie, którzy osiągają sukcesy potrafią śmiało mówić o swoich umiejętnościach.