w

Miłość na odległość. Dlaczego czasem zostaje tylko wspomnieniem?

W dobie zawiązywania znajomości przez Internet oraz pracy, która nierzadko wiąże się z odległymi wyjazdami, związek na odległość już dawno przestał być tym, co może kogoś dziwić. Z tego typu związków powstało już wiele małżeństw lub wieloletnich i trwałych relacji. Istnieją jednak pary, dla których „bycie ze sobą” na odległość jest zbyt dużym wyzwaniem.

Jakie cechy osobowości sprawiają, że związek na odległość zazwyczaj zostaje tylko wspomnieniem?

Duża potrzeba bliskości

Kiedy pojawia się uczucie zakochania większość osób ma wrażenie, że jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody. Wsiadają w samochód lub pociąg i przemierzają wiele kilometrów, aby zobaczyć się z ukochaną osobą. Choć przez pewien czas może się to udawać, osoby z dużą potrzebą bliskości w końcu zaczynają czuć się nieszczęśliwe w tego typu relacji.

Brakuje im rozmów twarzą w twarz, bliskości fizycznej lub zwykłego przytulenia. Jeśli w porę nie zakończy się ich codzienna samotność, zwykle dochodzi do rozstania.

Zazdrość

Osobom, których charakteryzuje natura zazdrośnika, ciężko będzie wytrwać w związku, który znacząco ogranicza lubiane przez nich poczucie kontroli. Mimo wirtualnego kontaktu mogą stawać się nieufne i zbyt często doświadczać uczucia frustracji.

Niecierpliwość

Jeśli związek na odległość z założenia ma być etapem przejściowym, lecz koniec tego etapu jest odległy, zdecydowanie potrzeba wiele cierpliwości. Osoby, które lubią mieć wszystko „tu i teraz” mogą mieć problemy z wytrwaniem w oczekiwaniu na lepsze jutro.

Trudności w komunikacji

Problemy w komunikacji dotykają wiele związków. Często pary żyjące ze sobą na co dzień nie potrafią dojść do porozumienia w wielu prozaicznych kwestiach. Dodatkową trudnością może się okazać wirtualny sposób komunikacji.

Mimo możliwości video-rozmów rozwiązywanie sporów na odległość bywa trudniejsze. Jeśli dochodzi do tego komunikacja za pomocą wiadomości tekstowych, pozbawionych emocjonalnego wydźwięku, mamy prosty sposób na pojawienie się nieporozumień.