w

Samotność po wieloletnim związku. Jak stworzyć swój świat na nowo?

Każde rozstanie wyzwala negatywne emocje i zaburza dotychczasowe funkcjonowanie. Inaczej przeżywa je jednak osoba, która bardzo dobrze zna życie w pojedynkę, a inaczej ta… która nie pamięta czasów, gdy była sama. Od „zawsze” była ze swoją pierwszą miłością lub po jednym długim związku wchodziła w kolejny. Perspektywa samotności napawa ją więc solidnym lękiem.

fot.pixabay.com

Jeśli należysz do tej grupy, poznaj kilka wskazówek, które pomogą ci stworzyć swój świat na nowo.

Spójrz na sytuację z innej strony

Osoby, które twierdzą, że nie potrafią być same zazwyczaj mocno uzależniają swoje szczęście od tworzenia bliskiego związku. Nie czerpią wystarczającej radości z samotnych wyjść, a nawet spotkań ze znajomymi bez towarzystwa drugiej połówki. Warto spojrzeć więc na świat z innej perspektywy i zastanowić się, jakie korzyści płyną z obecnego stanu. Możesz wreszcie zrealizować pomysły, na które nie chciał zgodzić się twój partner lub zauważyć, że z twojego życia zniknęły zmartwienia związane z ciągłymi kłótniami.

Naucz się dobrej samotności

Lęk przed samotnością zazwyczaj ma swoje źródło w dzieciństwie. Niezaspokojone potrzeby bliskości lub bezpieczeństwa sprawiają, że masz potrzebę bezustannie być z kimś w bliskim kontakcie. Bez tego masz wrażenie, że nie istniejesz. Rozstanie bywa więc idealnym momentem naprawienia tego błędnego przeświadczenia.

Co robić?

Warto nauczyć się czerpać radość z bycia ze samym sobą. Bez uciekania w imprezy, media społecznościowe, usilne poszukiwanie kolejnej miłości, czy też w alkohol. Codziennie staraj się skupić na własnych myślach, uczuciach i potrzebach. Wsłuchaj się w muzykę, której słuchasz, z uwagą obserwuj świat podczas spaceru. Zastanów się, co cię zachwyca i co sprawia, że się śmiejesz. Zacznij sprawiać sobie małe przyjemności. Jeśli tylko włożysz w te działania nieco chęci i pracy, z pewnością zauważysz pierwsze efekty. Spędzanie czasu w samotności okaże się wyjątkowo kojące.

Daj sobie czas

Umiejętność czerpania radości z życia w pojedynkę jest kluczowe, aby stworzyć szczęśliwy związek. Jeśli jeszcze tego nie potrafisz, daj sobie odpowiednią ilość czasu, zanim zaczniesz ponownie randkować. Zrozumienie swoich potrzeb i pokochanie siebie sprawi, że przestaniesz określać siebie jako osobę, która „nie potrafi być sama”. Bez presji, która dotychczas ci towarzyszyła, o wiele łatwiej będzie ci otworzyć się na nowe znajomości i znaleźć odpowiednią dla siebie osobę.