Istnieją różne sposoby na radzenie sobie z problemami, przeżywanie trudniejszych chwil, zwalczanie własnej niemocy i poprawę samooceny. Jednym z nich są pozytywne afirmacje, które być może wielu wydają się przereklamowane, ale praktykowane regularnie naprawdę potrafią wpłynąć na nasze nastawienie.
Wystarczy potraktować je jako ćwiczenie, zamiast spodziewać się cudów, by szybko dostrzec zadowalające efekty.
Czym są pozytywne afirmacje?
Kto jeszcze nie wie, wyjaśnię. Pozytywne afirmacje to nic innego jak proste stwierdzenia, które mają na celu poprawę nastawienia tego, kto je wygłasza. Jest to rodzaj umysłowego ćwiczenia, które autentycznie może wpłynąć na to, jaki tok myślenia przyjmujemy. Możemy wyćwiczyć w sobie np. na miejsce fatalistycznego myślenia, myślenie uspokajające i akceptujące.
Afirmacja jest krótkim, prostym zdaniem czy stwierdzeniem, któremu nierzadko towarzyszy wizualizacja. Zasadniczo ma pomóc nam w radzeniu sobie z negatywnymi myślami i związanymi z nimi emocjami.
Jak stwierdzenia mogą wpłynąć na Twoje życie?
Pozytywne afirmacje służą przede wszystkim zmianie naszego dotychczasowego myślenia, które wpędzało nas w negatywne, pesymistyczne błędne koło. Trochę tak, jak powtarzane kłamstwo staje się prawdą, tak powtarzane stwierdzenia w końcu pozwalają nam uwierzyć, że jest lepiej, niż nam się wydaje.
Dlatego afirmacji możemy użyć do zwalczania lęku i stresu, do poprawy poczucia własnej wartości czy do pokonania w sobie poczucia winy. Podstawą tych stwierdzeń jest akceptacja, wyciszenie, szacunek do samego siebie i wsparcie w dążeniu do wymarzonego celu.
Pozytywne afirmacje krok po kroku
W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych pozytywnych afirmacji, które możesz wykorzystać, by zmotywować się do działania czy poradzić sobie w trudniejszych chwilach. Ale ogólnie rzecz biorąc, każdy jest w stanie stworzyć własne stwierdzenia. Jak to zrobić?
Przede wszystkim afirmacja powinna być krótka, nieskomplikowana, ale niosąca silny, pozytywny przekaz. Sformułuj ją w pierwszej osobie. Uwzględniaj w nich także swoje stany emocjonalne. Przykładem afirmacji w czasie teraźniejszym jest: „Jestem skoncentrowana i panuję nad moim lękiem. Potrafię się uspokoić”. Afirmacje mogą być też w czasie przyszłym: „Poradzę sobie w tej sytuacji i dobrze wypadnę przed moim pracodawcą”.