w

Postaw na siebie! Jak umiejętnie stawiać innym granice?

Stawianie ludziom granic, to umiejętność, której wielu ludzi nie potrafi wprowadzić w życie. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że od dziecka jesteśmy uczeni, aby bardziej zwracać uwagę na uczucia innych, niż na swoje. Ustępowanie młodszym lub postępowanie tak, żeby nie sprawić nikomu przykrości, to przykłady zachowań, które są chwalone przez wielu rodziców i opiekunów.

fot.pixabay.com

Niestety w życiu dorosłym stawianie siebie na drugim miejscu zupełnie się nie sprawdza. Osoby, które lekceważą swoje własne potrzeby, prędzej czy później zaczynają odczuwać tego bolesne skutki.

Jeśli masz wrażenie, że poświęcasz więcej czasu problemom innych ludzi, niż swoim własnym, często odczuwasz zmęczenie, a odmówienie przysługi wywołuje ogromne poczucie winy – najwyższy czas, aby zacząć stawiać odpowiednie granice. Jak tego dokonać?

Wyrażaj swoje prawdziwe potrzeby i uczucia

Pierwszym krokiem do postępowania w zgodzie ze sobą jest zastanowienie się, czego naprawdę chcesz i potrzebujesz. Nie wahaj się okazywać swoich prawdziwych uczuć, nawet jeśli nie są one mile widziane przez otoczenie. Pamiętaj, że masz prawo do każdych emocji, a ich wyrażanie jest kluczem do twojego zdrowia psychicznego.

Ustal swoje priorytety

Określ, jakie są twoje plany na najbliższy czas i postaw na ich realizację. Nie rezygnuj z własnych priorytetów tylko dlatego, że ktoś poprosił cię o wyświadczenie przysługi, a ty nie potrafisz mu odmówić. Strach przez opinią innych nie może odgradzać cię od drogi do realizacji własnych marzeń.

Zakończ nadmierne usprawiedliwianie się

Nie tłumacz się nadmiernie ze swoich wyborów. Usprawiedliwianie się jest domeną ludzi, którzy nie potrafią jasno stawiać granic, a jakakolwiek odmowa wzbudza w nich dyskomfort. To dlatego możesz czuć przymus, aby wytłumaczyć swoje zachowanie i zostać zrozumianym przez drugą stronę. Prawda jest jednak taka, że nie musisz za każdym razem uzasadniać swoich decyzji. Wystarczy, że jasno oraz spokojnie je przedstawisz.

Przenieś nowe umiejętności na pole zawodowe

Postawienie na siebie nie wprowadzi diametralnych zmian w twoim życiu, jeśli będziesz stosować nowe zasady wybiórczo. Wielu ludziom o wiele łatwiej przychodzi stawianie granic przyjaciołom lub rodzinie, a za nic nie potrafią zadbać o swoje potrzeby na gruncie zawodowym. Nie wahaj się zatem jasno określić swoich obowiązków i mówić przełożonym o własnych oczekiwaniach lub ograniczeniach. Zauważ, że największy szacunek od otoczenia otrzymujesz wtedy, gdy ty sam traktujesz siebie z szacunkiem.

Odmawiaj bez poczucia winy

Ostatnia zasada, którą powinieneś wprowadzić w życie, to odmawianie innym bez poczucia winy. Pamiętaj, że jesteś tak samo ważny jak otaczający cię ludzie, a stawianie granic nie oznacza braku miłości lub zaprzestania jakiegokolwiek wsparcia. Istotne jest po prostu to, aby w swoich codziennych działaniach nie spełniać cudzych oczekiwań kosztem samego siebie.