w

3 typy ludzi, którzy niszczą Twoje zdrowie psychiczne

Czy wiesz, że ludzie, jakimi otaczasz się w swoim życiu, mają olbrzymi wpływ na twoje codzienne samopoczucie? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że świadomy dobór towarzystwa może znacząco zmienić to, jak się czujesz?

fot. pixabay.com

Czasami ludzie narzekają na zmęczenie, brak energii lub posępny nastrój, zupełnie nie zauważając, że ich bliscy znajomi są energetycznymi wampirami, odbierającymi im werwę do działania.

Zastanawiasz się, jakich osób powinieneś unikać? Istnieją trzy typy ludzi, którzy mogą prawdziwie zniszczyć twoje zdrowie psychiczne.

Skrajny pesymista

Zapewne znasz te typ ludzi. Skrajny pesymista zawsze ma dla ciebie garść negatywnych wiadomości i nie widzi praktycznie żadnych pozytywnych aspektów swojej życiowej sytuacji. Uwielbia narzekać i ma mnóstwo problemów, o których powstanie posądza wszystkich wokół, tylko nie siebie. Spotkanie ze skrajnym pesymistą zazwyczaj kończysz pozbawiony swojej dotychczasowej energii, mimo że rozpocząłeś je będąc w dobrym nastroju.

Spędzanie sporej ilości czasu z tego typu osobami może prowadzić do tego, że twoje codzienne samopoczucie będzie sukcesywnie się obniżać, a ty zaczniesz się zastanawiać, dlaczego spotyka cię coraz więcej trudności. Wszystko dlatego, że im więcej negatywnych informacji przyjmujesz na co dzień, tym bardziej twoja uwaga kieruje cię do tego, co negatywne i przygnębiające.

Fałszywy przyjaciel

Nikt inny nie może tak bardzo namieszać ci w głowie, jak osoba, która pod przykrywką przyjaciela będzie sprawnie działać na twoją niekorzyść. Fałszywymi przyjaciółmi są ci ludzie, którzy twierdzą, że życzą ci dobrze, ale zrobią wszystko, abyś nie miał w życiu lepiej, niż oni sami. Są zazdrośni o twoje osiągnięcia, wytykają ci błędy i zwracają uwagę na wszelkie potknięcia. Mogą też świadomie źle ci doradzać, bo nie chcą czuć się gorsi, jeśli zaczniesz odnosić w życiu sukcesy. To wszystko robią jednak pod przykrywką troski i życzliwości.

Po czym możesz więc poznać fałszywego przyjaciela? Czuje się on znakomicie, kiedy masz problemy, natomiast zupełnie nie potrafi towarzyszyć ci w twoim szczęściu.

Zawsze w potrzebie

Trzecim typem, który może prawdziwie zniszczyć twoje zdrowie psychiczne, jest osoba pragnąca twojego ciągłego wsparcia i ratunku. Może to być znajomy, którego opowieści zawsze chwytają cię za serce i wywołują chęć pomocy. Sęk w tym, że część jego problemów z powodzeniem znalazłaby rozwiązanie, gdyby tylko… sam tego chciał. Istnieją osoby, dla których uwikłanie w różnego rodzaju trudności jest chlebem powszednim i zupełnie nie starają się, aby zmienić swoją życiową sytuację. Po prostu lubią, kiedy inni im współczują i się nimi opiekują.

Jak rozpoznać tego typu osobę? Do wszystkich twoich propozycji rozwiązania problemu, zawsze znajdzie przeszkodę. Nie zauważysz u niej motywacji do zmiany i chęci działania. Zamiast tego osoba ta będzie angażowała cię w coraz to nowsze sprawy i pozbawiała cię twojego czasu i energii.

Jeśli nie chcesz nadwyrężać swoich sił i działać na własną niekorzyść, strzeż się osób, które przypominają ci którykolwiek opisany typ. Uwierz, że zaoszczędzisz sobie problemów oraz sprawisz, że twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze.