w

Ponętnie inteligentni, czyli czym jest sapioseksualizm

Uroda nie wystarczy, żeby być atrakcyjnym. Więcej: uroda właściwie kompletnie nie ma znaczenia. Liczy się wnętrze, ale nie to emocjonalne, lecz inteligencja, ciekawe zainteresowania i głód wiedzy. To właśnie te cechy są najbardziej pociągające i… podniecające. Tak przynajmniej twierdzą osoby, które swoje preferencje określają jako sapioseksualizm.

sapioseksualizm
Fot. Pexels.com

Czym jest sapioseksualizm?

Sapioseksualizm to preferencja bądź orientacja seksualna, zgodnie z którą pociąg seksualny i podniecenie wywołuje inteligencja drugiej osoby, nie zaś jej wygląd czy emocjonalne porozumienie.

Choć inteligencja jest istotną cechą u potencjalnego partnera czy partnerki dla wielu osób, to w przypadku sapioseksualnych stawiana jest ona na pierwszym miejscu, a jednocześnie, co szczególne, jest niezbędna do postrzegania danej osoby jako atrakcyjną w sensie seksualnym.

Co pociąga osoby sapioseksualne?

Osoby sapioseksualne nie cenią więc długich nóg czy imponującej muskulatury, ale inteligencję, wiedzę i pasje. Ich uwagę zwracają ludzie, którzy dużo czytają, chętnie się uczą nowych rzeczy, potrafią zaskoczyć swoją wiedzą, mają ciekawe zainteresowania, a przede wszystkim uwielbiają prowadzić długie i pobudzające intelekt dyskusje.

Idealna randka dla sapioseksualnych to komfortowe warunki do tego, żeby godzinami rozprawiać o literaturze, polityce czy ciekawostkach naukowych i wymieniać się poglądami, nawet jeśli czasami są one sprzeczne.

Sapioseksualizm a budowanie relacji

Osoby sapioseksualne, jak łatwo się domyślić, potrzebują więcej czasu, żeby nawiązać bliższą relację, również pod względem fizycznym. Slogan „Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka” jest tu bardziej niż na miejscu.

sapioseksualny
Fot. Pexels.com

Co istotne, nie chodzi o zbudowanie więzi emocjonalnej, zanim dojdzie do czegoś więcej. Istotne jest porozumienie intelektualne, poznanie się poprzez prowadzenie długich dyskusji. Tylko tak można dostrzec atrakcyjność potencjalnego partnera i chcieć się do niego zbliżyć również fizycznie.

Czy jestem sapioseksualny/a?

Łatwo się przekonać, czy określenie sapioseksualizm dotyczy także i ciebie. Wystarczy, że zastanowisz się nad poniższymi stwierdzeniami:

  1. Mój partner/ka musi dorównywać mi intelektem, w przeciwnym razie nie widzę szansy na relację.
  2. Udana randka to taka, podczas której możemy długo ze sobą rozmawiać na ciekawe tematy.
  3. Kiedy poznaję nową osobę, interesują mnie przede wszystkim jej poglądy i zainteresowania.
  4. Uroda nie ma dla mnie znaczenia. Osoba ładna/przystojna, ale pozbawiona pasji i mało inteligentna nie jest dla mnie pociągająca.
  5. Nie decyduję się na bliskość fizyczną, dopóki kogoś dobrze nie poznam przez rozmowę.
  6. Męczy mnie rozmawianie o niczym, wolę od razu przejść do ambitnych tematów.
  7. Gdy kogoś odwiedzam po raz pierwszy, bardziej imponują mi półki pełne książek niż zestaw hantli.
  8. Lubię inteligentne poczucie humoru, nawet jeśli jest w nim trochę złośliwości.

Jeśli zgadzasz się z większością tych stwierdzeń, z dużym prawdopodobieństwem możesz określić siebie jako osobę sapioseksualną.