w

Osobowość myśląca i odczuwająca – którą z nich jesteś?

Według Carla Gustava Junga, zarówno ekstrawertycy, jak i introwertycy mogą cechować się różnymi innymi typami osobowości. Taką spolaryzowaną parą, którą zauważa Jung są osobowości odczuwające i myślące. To coś na kształt serca i rozumu: są osoby, które bardziej kierują się uczuciami, oraz takie, dla których punktem wyjścia jest rzeczowe, logiczne rozumowanie. Zobacz, czy się cechuje osobowość myśląca i odczuwająca, i rozpoznaj, którą z nich jesteś.

osobowość myśląca
Fot. Pexels.com

Osobowość myśląca – czym się cechuje?

Osobowość myśląca kieruje się rozumem, zdrowym rozsądkiem i użytecznością. Chłodno i z dystansem, ale i rzeczowo ocenia sytuację, odkładając sentymenty całkowicie na bok. Może wydawać się trochę sztywna i mało serdeczna, a wylewność ze strony innych jest dla niej zwyczajnie krępująca.

Nie ma problemu z wyrażaniem opinii i stara się być obiektywna. Stwierdza fakty i nie próbuje przy tym ani sprawić komuś specjalnie przykrości, ani się mu podlizać. Najważniejsze jest dla niej rozwiązanie problemu, dlatego w swoich działaniach na ogół jest skuteczna i dobrze zorganizowana.

Osobowość odczuwająca – jaka jest?

Osobowość odczuwająca, jak łatwo się domyślić, kieruje się uczuciami i przez to jest znacznie mniej zasadnicza. W zależności od uwarunkowań emocjonalnych może różnie oceniać sytuację, również pod względem etycznym. Jest empatyczna i wyrozumiała, ale patrzy na wszystko przez pryzmat uczuć, co niekiedy może ją ograniczać.

osobowość odczuwająca
Fot. Pexels.com

W starciu z kimś racjonalnym czują się niezrozumiane, a też wiele osób postrzega je jako humorzaste i nierozsądne, choć tak naprawdę wcale nie brakuje im rozsądku. Uchodzą za miłe, łagodne i serdeczne w obyciu.

Jak rozpoznać swoją osobowość?

Wskazuje się, że wśród osobowości myślących zdecydowanie przeważają mężczyźni, natomiast odczuwającej – kobiety. Nie należy się tym jednak za bardzo sugerować. Bardzo często spotykamy kobiety, które reprezentują osobowość myślącą. Tak jak zostało już wspomniane, bycie osobą rozsądną pozostaje niezależne od typu osobowości.

Najważniejsze jest jednak to, że jeśli odnajdujesz się po trochu w obu typach, to jest to najzupełniej normalne. Wiele osób w różnych proporcjach może posiadać cechy osobowości myślącej i odczuwającej.