w

Po czym poznać osobę z wysokim ilorazem inteligencji?

Każdy z nas jest inny, rodzimy się z różnymi predyspozycjami i zdolnościami. Jedni ludzie są lepsi w naukach humanistycznych a inni w ścisłych, ktoś może być wybitnym artystą a ktoś inny poradzi sobie doskonale z obsługą maszyn.

Dzięki naszym przeróżnym uzdolnieniom świat może funkcjonować w harmonijny sposób, gdyż każdy z nas wykonuje inny zawód zgodny ze swoimi predyspozycjami. Zastanawiamy czasami czy nasze uzdolnienia czy predyspozycje są uzależnione od naszego ilorazu inteligencji. W pewnym stopniu pewnie tak, lecz nie możemy zapominać, że oprócz tej podstawowej intelektualnej inteligencji posiadamy tą równie ważną inteligencję emocjonalną.

fot. pexels.com/ElizavetaDushechkina

Czy istnieją w takim razie jakieś cechy charakteru lub zachowania, które charakteryzują ludzi wybitnie inteligentnych?

Poniżej przedstawiamy kilka cech, które wyróżniają ludzi o wysokiej inteligencji, przeczytaj i sprawdź być może również znajdujesz się w tej grupie.

Dobra pamięć i zdolność do wyciągania wniosków

Mamy kilka rodzi pamięci. Jedna pamięć to ta krótkotrwała. Ludzie, którzy posiadają dobra pamięć krótkotrwałą bardzo dobrze zapamiętują fakty i wydarzenia, które miały miejsce w niedalekiej przeszłości. Kolejną pamięcią jest pamięć długotrwała, a ludzie posiadający dobra pamięć długotrwałą zapamiętują fakty i wydarzenia z dalszej przeszłości.

Jest jeszcze pamięć deklaratywna, która pozwala wydobywać informacje z naszej podświadomości. Osoba, która ma dobrą pamięć sprawia wrażenie inteligentnej, ponieważ łatwiej przychodzi jej rozwiazywanie problemów oraz dobra pamięć pomaga w innowacyjnym myśleniu.

Dobre nastawienie i pracowitość

Ludzie o wysokiej inteligencji doskonale zdają sobie sprawę, że aby osiągnąć sukces trzeba ciężko pracować. Tacy ludzie mają też dobre nastawienie, szczególnie względem zmian i stawiania sobie coraz lepszych celów.

Wiedza

Ludzie inteligentni bardzo dobrze potrafią prowadzić konwersacje na wysokim poziomie intelektualnym. Dzieje się tak dlatego, że posiadają bardzo dużą wiedzę ogólną. Znają się na wielu aspektach przez co wydają się bardziej profesjonalni. Wiedzę zawdzięczają ciężkiej pracy, której na pewno pomogła im ich dobra pamięć.

Wysoki poziom języka

Testy na inteligencje zazwyczaj skupiają się na umiejętności rozwiązywania problemów a nie na języku, którym się posługujemy. Okazuje się jednak, że ludzie z wyższym ilorazem inteligencji posługują się lepszym językiem. Ich słownictwo jest bardziej rozbudowane a zdania złożone.

Inni obdarzają ich zaufaniem

Kiedy rozmawiamy z człowiekiem, który swoja wiedzą i językiem wypowiedzi sprawia wyjątkowe profesjonalne wrażenie to intuicyjnie obdarzamy go większym zaufaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ osoba o wysokiej inteligencji sama na to zaufanie pracuje.

Wysoka kreatywność

Ludzie o wysokim ilorazie inteligencji są bardzo kreatywni, chociaż nie wszyscy z tej umiejętności korzystają. Swoją kreatywność zawdzięczają umiejętności rozwiazywania problemów, zwracaniu uwagi na detale, dobrej pamięci dużej wiedzy. Mając te wszystkie atrybuty ludzie inteligentni potrafią wykazać się niezwykłą kreatywnością w życiu codziennym i zawodowym.

Odnoszą sukcesy

Dzieje się tak za sprawa wszystkich wymienionych wcześniej cechach, które posiadają ludzie o wysokim ilorazie inteligencji. Dobra pamięć, pracowitość, umiejętność rozwiązywania problemów, wiedza, kultura języka oraz kreatywność, jeżeli posiadamy te cechy to mamy ogromną szansę na sukces, pod warunkiem, że z niej skorzystamy.