w

Pasywno- agresywny mężczyzna. Jak go rozpoznać?

Agresja w pierwszej kolejności kojarzy nam się z przemocą fizyczną. Zdecydowana większość kobiet zakończyłaby związek z mężczyzną, który choć raz podniósł na nie rękę. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, kiedy w grę wchodzi przemoc psychiczna. A ta występuje częściej, niż nam się wydaje.

fot. pixabay

Czym jest postawa pasywno- agresywna?

W dużym uproszczeniu postawę tę można określić jako wzorzec zachowania, w którym negatywne emocje nie są wyrażane wprost, lecz w sposób pośredni . Osoba pasywno- agresywna „inaczej mówi, a inaczej robi”. Będzie zapewniała, że wszystko jest w porządku, nawet wtedy, kiedy w powietrzu unosi się aura złości i niewypowiedzianych pretensji. Co ciekawe, najnowsze badania jasno pokazują, że ten typ zachowań coraz częściej dotyczy mężczyzn.

Jakie zachowania przejawia pasywno- agresywny mężczyzna?

Wymowna cisza

Ciche dni to niezwykle częsta sytuacja, żyjąc u boku agresora. Mężczyzna za pomocą ciszy postanawia ukarać swoją partnerkę, która nie postąpiła tak, jak on by tego oczekiwał. Nie wyraża swojej złości bezpośrednio i nie chce konfrontacji.

Krytyka pod przykrywką żartów

Pasywno- agresywny mężczyzna uwielbia sarkazm i „wbijanie szpili” swojej ukochanej. Nigdy nie przyzna się jednak do tego, że jego słowa mogą sprawiać ból, ponieważ każdy przytyk tłumaczy tym, że po prostu żartował.

Czytaj także  Toksyczna relacja. 5 oznak sugerujących, że Twój związek nie powinien trwać dłużej

Racja zawsze po jednej stronie

W związku z osobą pasywno- agresywną próżno szukać kompromisów. Osoba taka za wszelką cenę chce postawić na swoim, a przyznanie racji drugiej stronie przychodzi jej z ogromnym trudem. Nawet, kiedy kobieta udowodni swojemu ukochanemu błąd, mężczyzna będzie szukał winnych i zrzucał odpowiedzialność na kogoś innego.

Granie na emocjach

„Gdyby zależało ci na naszym związku, nie pojechałabyś tam”. Tego typu zdania nagminnie padają z ust pasywno- agresywnego mężczyzny. Całkowicie bezpodstawnie podważa on miłość i zaangażowanie swojej partnerki, aby zagrać na jej emocjach i zadziałać na swoją korzyść.