w

Pasywno- agresywny mężczyzna. Jak go rozpoznać?

Agresja w pierwszej kolejności kojarzy nam się z przemocą fizyczną. Zdecydowana większość kobiet zakończyłaby związek z mężczyzną, który choć raz podniósł na nie rękę. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, kiedy w grę wchodzi przemoc psychiczna. A ta występuje częściej, niż nam się wydaje.

fot. pixabay

Czym jest postawa pasywno- agresywna?

W dużym uproszczeniu postawę tę można określić jako wzorzec zachowania, w którym negatywne emocje nie są wyrażane wprost, lecz w sposób pośredni . Osoba pasywno- agresywna „inaczej mówi, a inaczej robi”. Będzie zapewniała, że wszystko jest w porządku, nawet wtedy, kiedy w powietrzu unosi się aura złości i niewypowiedzianych pretensji. Co ciekawe, najnowsze badania jasno pokazują, że ten typ zachowań coraz częściej dotyczy mężczyzn.

Jakie zachowania przejawia pasywno- agresywny mężczyzna?

Wymowna cisza

Ciche dni to niezwykle częsta sytuacja, żyjąc u boku agresora. Mężczyzna za pomocą ciszy postanawia ukarać swoją partnerkę, która nie postąpiła tak, jak on by tego oczekiwał. Nie wyraża swojej złości bezpośrednio i nie chce konfrontacji.

Krytyka pod przykrywką żartów

Pasywno- agresywny mężczyzna uwielbia sarkazm i „wbijanie szpili” swojej ukochanej. Nigdy nie przyzna się jednak do tego, że jego słowa mogą sprawiać ból, ponieważ każdy przytyk tłumaczy tym, że po prostu żartował.

Racja zawsze po jednej stronie

W związku z osobą pasywno- agresywną próżno szukać kompromisów. Osoba taka za wszelką cenę chce postawić na swoim, a przyznanie racji drugiej stronie przychodzi jej z ogromnym trudem. Nawet, kiedy kobieta udowodni swojemu ukochanemu błąd, mężczyzna będzie szukał winnych i zrzucał odpowiedzialność na kogoś innego.

Granie na emocjach

„Gdyby zależało ci na naszym związku, nie pojechałabyś tam”. Tego typu zdania nagminnie padają z ust pasywno- agresywnego mężczyzny. Całkowicie bezpodstawnie podważa on miłość i zaangażowanie swojej partnerki, aby zagrać na jej emocjach i zadziałać na swoją korzyść.