w

3 powody, przez które wchodzisz w toksyczne związki

Większość kobiet i mężczyzn marzy o związku, który da im szczęście i poczucie spełnienia. Stworzenie satysfakcjonującej relacji nie jest jednak dla wielu osób tak proste, jak mogłoby się wydawać. Początkowa euforia i poczucie, że spotkało się kogoś wyjątkowego, szybko zamienia się w emocjonalny rollercoaster, który funduje im ukochana osoba.

fot. pexels

Brzmi znajomo? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz tendencję do wchodzenia w toksyczne związki.

Czym jest toksyczny związek?

Najprościej ujmując jest to relacja pełna niezdrowych zachowań, które wywołują całą gamę negatywnych emocji, takich jak złość, frustracja, zazdrość, czy też rozczarowanie. Co jednak istotne, tylko niektórzy są skłonni uwikłać się w tego typu relacje. Jakie mogą być więc przyczyny, przez które wchodzisz w toksyczne związki?

Kompleksy

Negatywny obraz własnej osoby sprawia, że kompletnie nie wierzysz w siebie i swoją wartość. Jesteś zaskoczona, jeśli zainteresował się tobą mężczyzna, który ci się podoba. Pozwalasz mu więc „wchodzić sobie na głowę” i zapominasz o swoich potrzebach, ponieważ w głębi duszy boisz się, że jeśli tupniesz nogą, znajdzie kogoś lepszego.

Niewłaściwe wzorce

Każdy człowiek uczy się rozumieć otaczający go świat przyglądając się poczynaniom opiekunów. Osoby, które całe życie obserwowały niewłaściwy model relacji międzyludzkich, czasem nie zdają sobie sprawy, że można żyć inaczej. Być może powielasz więc schematy przyswojone od swoich rodziców i cierpisz w imię miłości.

Niezaspokojone potrzeby

Ogromną rolę w procesie tworzenia własnego związku odgrywa dzieciństwo i czas spędzony w domu rodzinnym. To właśnie tam powinna zostać zaspokojona potrzeba bezpieczeństwa i akceptacji. Jeśli doświadczyłaś w swoim życiu braków emocjonalnych, możesz mieć skłonność do zawierania toksycznych związków.