w ,

Oto 3 sygnały, które świadczą o niskiej samoocenie

Niska samoocena, złość na samego siebie, frustracja i smutek. To wszystko świadczy o tym, że człowiek boryka się w życiu z wieloma problemami. Czasem ciężko jest stawić im czoła, czasem w ogóle nie potrafimy ich rozpoznać. Bywa, że sam zastanawiasz się, czy rzeczywiście masz niską samoocenę, czy chodzi o coś zupełnie innego. Sprawdź, czy to rzeczywiście w tym tkwi Twój problem.

Niska samoocena może objawiać się postacią wielu różnych emocji.
Niska samoocena może objawiać się postacią wielu różnych emocji. / Canva

Obarczanie winą samego siebie

Jednym z głównych objawów niskiej samooceny jest zrzucanie winy na siebie, kiedy w rzeczywistości wcale nie leży ona tylko lub wcale po naszej stronie. Osoby z niską samooceną zawsze szukają winy w sobie. Widzą w swoim zachowaniu same minusy, wady, niedoskonałości. W ten sposób odbierają świat zewnętrzny dość negatywnie i wszystko co złe, przypisują sobie.

W rzeczywistości wcale nie musi tak być, więc jeśli zauważasz tego typu postawę w samym sobie, zadbaj o to, aby zaopiekować się sobą.

Frustracja i poirytowanie

Odczuwasz drażliwość i irytację? Wszystko, co mówią inni na Twój temat wprawia Cię w złość i złe samopoczucie? A może czasem reagujesz nawet agresją? Wszystko to, może wynikać z niskiej samooceny. Tego, że nie chcesz nikomu pozwolić dotknąć Twojej sfery bezpieczeństwa.

Wycofujesz się, obawiasz się obcej opinii i oceniania Cię. Jesteś nadwrażliwy, a byle negatywne słowo potrafi obrazić Cię na amen.

Całkowita rezygnacja z marzeń

Osoby, które wyróżnia niska samoocena zupełnie tracą chęć na planowanie i marzenia. Wydaje im się, że świat nie ma im nic dobrego do zaoferowania, przez co ich ambicje są zerowe. Marzenia w ogóle dla nich nie istnieją, a jeśli zatli się w nich mała iskierka, gaszą ją w ekspresowym tempie.

Szybko się poddają, nie widzą sensu w motywowaniu się do dalszego działania i realizacji swoich celów. Nie mają ich. Żyją z dnia na dzień.