w

Odzyskać spokój – 4 wskazówki na znalezienie wewnętrznej spójności

Przychodzi wieczór, a stres, zamiast opadać – wzrasta. Nie możemy skupić się na ulubionym serialu, parter/partnerka drażnią nas, a my czujemy jeszcze większy żal i poczucie winy.

Warto więc skorzystać z kilku prostych zasad, aby móc prawdziwie wypocząć przed kolejnymi wyzwaniami, które postawi przed nami kolejny dzień.

1# Ruch

Jogging, rower, a nawet zwykły spacer są w stanie wyciszyć skołatane myśli. Podczas aktywnego wypoczynku, skorzystaj z chwili wyłącznie dla siebie i czerp garściami z natury. Oddychaj świadomie, obserwuj otaczającą Cię rzeczywistość i skupiaj swoje myśli na byciu „tu i teraz”. Aktywność nie powinna być krótsza niż 20 minut.

2# Hobby

Oddanie się ukochanemu zajęciu przysparza radości i automatycznie odpręża. Spędzając chwilę, będąc skupionym na swojej pasji, możesz odprężyć się i zniwelować zabójcze skutki stresu. Podczas ulubionej czynności, nie odbieraj telefonów – poświęć się temu bez reszty.

3# Sen

To wbrew pozorom ważna kwestia. Nieustannie nie dosypiamy lub przesiadujemy nocami, aby wyrobić się z projektem. Choć wydaje się to trudne, w sytuacji największych emocji, to właśnie dzięki piętnastominutowej drzemce możesz uzyskać wewnętrzną równowagę. Podczas snu, Twoje mięśnie się odprężają, a Ty nie ulegasz kolejnym negatywnym bodźcom.

4# Szczera rozmowa

Niekiedy ciężko nam mówić o rzeczach przykrych czy bolesnych. Warto jednak nie tłumić w sobie emocji, nawet tych najbardziej negatywnych. Każde z uczuć i stanów ma jakąś funkcję w naszym organizmie, a lekceważenie ich może skończyć się fatalnie. Porozmawiaj więc z bliską Ci osobą. Wyraź to, co możesz, w sposób dopasowany do swoich potrzeb.

Bądź autentyczna/autentyczny i nie udawaj – w końcu, to ktoś bliski Twojemu sercu, możesz mu zaufać.