Osobowość zależna charakteryzuje się silną potrzebą opieki i funkcjonowania z kimś, kto zapewni danej osobie poczucie bezpieczeństwa. Zazwyczaj jej źródłem jest lęk, który wytworzył się jeszcze w dzieciństwie. Kiedy słyszymy z ust kobiety słowa, że bez mężczyzny jest niczym, może to oznaczać, że przejawia ona cechy osobowości zależnej.
Co jeszcze charakteryzuje kobietę z tym rodzajem zaburzenia?
Nadmiernie boi się rozstania i samotności
Dla kobiety z osobowością zależną mężczyzna jest swego rodzaju opoką i gwarancją otrzymania wsparcia. To on sprawia, że na co dzień czuje się bezpiecznie, dlatego panicznie boi się ewentualnego rozstania. Zostając sama utraciłaby bowiem pomoc, która wydaje się jej niezbędna. Samotność traktuje jako zagrożenie i konieczność samodzielnego stawienia czoła wyzwaniom. A do tego zupełnie nie jest przyzwyczajona.
Wszelkie decyzje zostawia partnerowi
W tym związku to mężczyzna podejmuje wszelkie decyzje, często nawet te najbardziej prozaiczne. Jeśli nawet to kobieta chce o czymś zadecydować, zazwyczaj będzie dążyła do uzyskania czyjejś porady, bądź upewnienia się, czy jej wybór jest słuszny.
Potrzeby ukochanego są dla niej najważniejsze
Usilne dążenie do zatrzymania przy sobie partnera sprawia, że kobieta zależna często godzi się na zaspokajanie jego potrzeb kosztem swoich własnych. Ma trudność ze stawianiem granic i asertywnością. Woli zrezygnować z tego, co dla niej ważne, niż wywołać konflikt lub zobaczyć w oczach ukochanego dezaprobatę.
Czy taka miłość może się udać?
Związek z kobietą, która przejawia cechy osobowości zależnej, niewątpliwie nie należy do łatwych. Mężczyzna może w pewnym momencie poczuć się zmęczony pełnieniem roli opiekuna i narzuconą mu nadmierną odpowiedzialnością. Jeśli marzyła mu się partnerska relacja, bardzo szybko zauważy, że tutaj jej nie otrzyma. W tej sytuacji miłość może uratować jedynie zrozumienie źródeł postępowania swojej partnerki i zachęcenie jej do podjęcia terapii.