w

Masz już dosyć! Jak poradzić sobie z gniewem?

W życiu codziennym towarzyszy nam wiele emocji, a jedną z nich jest gniew. Być może jesteś osobą, która bardzo łatwo i szybko się denerwuje i dodatkowo bardzo gwałtownie okazujeto innym.

Nie ma nic złego w rozładowywaniu emocjonalnego napięcia, które powoduje gniew, ale może masz już dosyć tego, że cięgle jesteś poddenerwowana i cały czas wyżywasz się na najbliższych?

fot. unsplash.com/Jake Noren

Poniżej podpowiemy Ci jak poradzić sobie z gniewem i jak rozładować negatywne emocje nie wyrządzając szkody innym.

Odkryj przyczynę gniewu

Lepiej poradzisz sobie z gniewem, gdy zrozumiesz co go wywołuje. Być może jest to strach, samotność lub po prostu jakaś natrętna myśl, która zaprząta Twoją głowę.

Naucz się technik relaksacyjnych

Techniki relaksacyjne pomagają nam radzić sobie w różnymi negatywnymi emocjami włącznie z gniewem. Zacznij je praktykować na co dzień. Poszukaj w internecie informacji na temat technik oddechowych i od nich zaczynaj każdy kolejny dzień.

Zacznij ćwiczyć

Aktywność fizyczna jest dobra dla Twojego zdrowia oraz może pomóc w rozładowaniu negatywnych emocji. Na początek możesz spróbować pójść pobiegać albo zapisz się na basen.

Daj upust emocjom

Nie duś negatywnych emocji za wszelką cenę w sobie. Czasem lepiej jest okazać swoją złość i dać jej upust od razu niż dusić ją w sobie, wtedy prędzej czy później wybuchniesz a szkody będą zdecydowanie większe.

Nie dawaj się prowokować

Jeżeli Twój gniew pojawia się w sytuacji rozmowy z konkretną osobą lub na konkretny temat po prostu tego unikaj, przynajmniej do czasu, kiedy nauczysz się lepiej kontrolować swoje emocje.