w

Masz długoletnią przyjaciółkę? Sprawdź, czy wasza przyjaźń nie dobiega końca

Posiadanie oddanych przyjaciół niewątpliwie podnosi zadowolenie z życia. Kiedy możesz powierzyć komuś swoje sekrety, poczuć pełne zaufanie, a do tego świetnie spędzać wspólnie wolny czas, jesteś w o wiele lepszej sytuacji, niż osoby cierpiące z powodu samotności. Czasami jednak zdarza się, że to, co kiedyś było wspaniałą przyjaźnią, dzisiaj już zupełnie nie przypomina relacji z dawnych lat. W niektórych przypadkach dawni przyjaciele są w naszym życiu jedynie z przyzwyczajenia lub sentymentu do tego, co było kiedyś.

fot. pixabay.com

Jakie mogą być sygnały świadczące o tym, że Twoja długoletnia przyjaźń dobiega końca?

Spotkania przestają sprawiać Ci radość

Wydaje Ci się oczywiste, że nawet w ciągu zabieganego tygodnia musisz wygospodarować nieco czasu dla swojej przyjaciółki. Wspólna kawa, spacer, czy niekończące się rozmowy telefoniczne, towarzyszą wam niemal od zawsze. Zastanów się jednak, jakie jest Twoje samopoczucie po odbytym spotkaniu lub rozmowie. Czy czujesz radość, czy może jesteś przytłoczona i dopada Cię spadek energii? Jeśli spotkania z przyjaciółką nie oddziałują na Ciebie pozytywnie, a wręcz wprawiają w posępny nastrój, może się okazać, że wasze spojrzenia na świat już dawno zaczęły się rozmijać. W takich sytuacjach relacje często podtrzymywane są bardziej z sentymentu, niż z rzeczywistej potrzeby czyjejś obecności w naszym życiu.

Coraz mniej was łączy, a coraz więcej dzieli

Choć kiedyś byłyście do siebie pod wieloma względami podobne, zaczynasz zauważać, jak wiele was dzieli. Macie odmienne poglądy na dotykające was sprawy, inaczej chcecie spędzać wspólny czas i coraz bardziej brakuje wam tematów do rozmów. Może się przy tym okazać, że obracacie się w zupełnie innym towarzystwie i to właśnie w obecności „nowego” towarzystwa każda z was czuje się znacznie lepiej.

Zwierzenia i głębokie rozmowy stały się przeszłością

Choć kiedyś Twoja przyjaciółka była pierwszą osobą, której mówiłaś o trapiących Cię problemach, teraz coraz rzadziej masz ochotę jej się zwierzać. Wasze rozmowy stały się powierzchowne, a Ty orientujesz się, że większym zaufaniem obdarzasz inne osoby z Twojego otoczenia. Być może czujesz się niezrozumiana lub masz wrażenie, że niegdyś bliska Ci osoba nie potrafi dać Ci takiego wsparcia, jakiego potrzebujesz. Poza tym, sama również możesz być mniej wrażliwa na to, co obecnie przeżywa Twoja przyjaciółka.

Warto wiedzieć, że nie zawsze jest sens w usilnym trzymaniu się starych przyjaźni. Nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie się zmieniają i zaczynają wybierać inne towarzystwo. Co ważne, nie umniejsza to w żaden sposób wspaniałych przeżyć, których doświadczyłaś ze swoją przyjaciółką lub przyjacielem. Jeśli jednak obecnie są to tylko wspomnienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wasza przyjaźń dobiega końca.