w

Ciemna triada – czym jest i jak ją rozpoznać?

Czasami można odnieść wrażenie, że dużo łatwiej jest zdobyć zainteresowanie wśród kobiet facetowi, który jest zupełnym przeciwieństwem wrażliwości, dobroci i uczciwości. Mili faceci często okazują się za mało pociągający, czego nie można powiedzieć o „czarnych charakterach”. Mimo że ci ostatni tworzą najczęściej toksyczne relacje, są bardziej fascynujący. Na czym polega ciemna triada i jej fenomen?

ciemna triada
Fot. Pexels.com

Czym jest ciemna triada osobowości?

Określenie ciemnej triady zostało ukute przez psychologów w celu opisania pewnego zespołu aspołecznych zachowań, zbioru szkodliwych społecznie cech. Jak sama nazwa wskazuje, ciemna triada składa się z trzech elementów, a są to:

  • Makiawelizm;
  • Narcyzm;
  • Psychopatia.

Makiawelizm pochodzi od nazwiska włoskiego filozofa doby renesansu Niccolò Machiavellego. Oznacza interesowne, egoistyczne podejście, gdzie najważniejsze jest odniesienie własnych korzyści, nawet jeśli musimy do tego instrumentalnie bądź nieuczciwie traktować innych. Krótko mówiąc: „Po trupach do celu”.

Narcyzm jest zaburzeniem osobowości, ale też ogólnie cechą charakteru. Odnosi się do osoby egoistycznej, egocentrycznej, z manią wielkości, skłonnej do manipulacji, uważającą się za szczególną i oczekującą szczególnego traktowania.

Psychopatia to z kolei brak empatii, chłód emocjonalny, skłonność do łamania zasad i norm społecznych, do zachowań nieodpowiedzialnych oraz niemoralnych takich jak kłamstwo, a także brak lęku i poczucia winy.

Jak rozpoznać mroczną triadę?

Osoby reprezentujące ciemną triadę osobowości są mistrzami manipulacji i nie dadzą od razu po sobie poznać, kim są naprawdę. Zbliżając się do nich, zauważymy jednak, że są niemal pozbawione empatii, czego dowodem będzie brak umiejętności współczucia czy postawienia się na czyimś miejscu.

mroczna triada
Fot. Pexels.com

Oprócz tego będą odznaczały się egoizmem i egocentryzmem. Osoba z mroczną triadą cech lubi być w centrum zainteresowania, chętnie otacza się wpływowymi ludźmi i gadżetami, które dodadzą jej prestiżu. Jednocześnie kieruje się wyłącznie własnymi korzyściami, nie bacząc na innych.

W końcu dostrzeżemy też u niej wątpliwą moralność. Nieetyczne zachowania w pracy czy skłonność do zdrad i kłamstwa w związku to główne wyznaczniki.

Dlaczego psychopatyczne cechy są tak pociągające?

W końcu odpowiedzmy na najbardziej nurtujące pytanie, czyli dlaczego mężczyźni reprezentujący ciemną triadę są pociągający dla wielu kobiet. Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch powodów.

Po pierwsze, mężczyźni z cechami ciemnej triady ogólnie robią wrażenie silnych, przez swoją skuteczność, ambitność, brak zahamowań, skłonność do ryzyka i zamiłowanie do prestiżu. Kobieta ma wrażenie, że u boku takiego faceta ruszy na podbój świata i nigdy nie będzie się nudzić.

Po drugie, zdolności do manipulacji pozwalają takiemu mężczyźnie omotać kobietę i podporządkować ją sobie. Kiedy partnerka zda sobie sprawę z toksyczności związku, będzie już na tyle uzależniona, że trudno jej będzie z niego wyjść.