w

Ludzie wysoko wrażliwi. Kim są i Czy jesteś jednym z nich?

Większość negatywnych informacji wywołuje u nich niezwykle silne emocje. Cierpienie innych ludzi sprawia, że tracą humor i zamartwiają się o ich los. Krzywda zwierząt powoduje ścisk w gardle i napływające do oczu łzy. Tak właśnie funkcjonują osoby wysoko wrażliwie. Czują więcej i intensywniej niż przeciętny człowiek. Wrażliwość jest ich atutem, ale bywa również prawdziwą bolączką.

Przypuszczasz, że możesz być jednym z nich? Poznaj kilka cech, które są charakterystyczne dla ludzi o wyjątkowej wrażliwości.

Odczytują emocje innych osób

Ludzie wysoko wrażliwi potrafią wyczytać znacząco więcej z twarzy i mimiki rozmówcy, niż reszta społeczeństwa. Z tego powodu z łatwością zauważają, że ktoś jest smutny i strapiony, nawet jeśli dana osoba o tym nie mówi i stara się tego nie okazywać. Zamiast skupiać się jedynie na treści rozmowy, często analizują więc informacje, które odczytali drogą niewerbalną.

Źle reagują na krzywdę i sceny agresji

Nie potrafią przejść obojętnie widząc czyjąś krzywdę. Oglądanie filmów przepełnionych agresją i cierpieniem bywa dla nich niewykonalne. Odwracają wzrok, odczuwają wstręt lub zaczynają płakać przy scenach, które inni ludzie potrafią przyjąć niewzruszenie.

Często bywają zmęczeni psychicznie

Wyczulenie na stany emocjonalne innych osób powoduje, że często czują się psychicznie przeciążeni. Przejmują się bowiem nie tylko swoimi problemami, ale również swojej rodziny, przyjaciół, a nawet zupełnie obcych im ludzi.

Nie lubią hałasu i nadmiaru bodźców

Wysoko wrażliwi ludzie czują więcej i mocniej, niż większość znanych im ludzi. Nadmiar bodźców płynących z otoczenia jest więc dla nich zupełnie innym obciążeniem, niż dla przeciętnego człowieka. Z tego powodu bywają niezrozumiani przez rodzinę i znajomych, kiedy zgłaszają potrzebę wyjścia z głośnego miejsca lub spędzenia czasu w całkowitej ciszy.

Mocno przeżywają negatywne wiadomości

Słuchanie informacji o negatywnych wydarzeniach ze świata również nie jest tym, co przychodzi im łatwo. Mimo że owe wydarzenia nie dotyczą ich osobiście, nie potrafią o nich szybko zapomnieć. Zdarza się również, że momentalnie pojawiają im się w głowie obrazy, uwidaczniające zasłyszane tragedie.

Zachwycają się sztuką i pięknem natury

Niezaprzeczalnym plusem dla osób o szczególnej wrażliwości jest to, że są oni mocniej wyczuleni nie tylko na zjawiska negatywne, ale również na te przyjemne. Z uwielbieniem wpatrują się więc w piękne pejzaże lub wsłuchują w odgłosy natury. Wszelkie zapachy i dźwięki są odbierane przez nich łatwo i intensywnie.