w ,

Pierwszy krok w stronę dobrej komunikacji

Nauka mądrej rozmowy to metoda długoterminowa. Zanim dojdziemy do etapu z którego będziemy zadowoleni, sporo przed nami upadków, pomyłek, a przede wszystkim poczucia, że to wszystko nie ma sensu.

Co może nam pomóc w osiągnięciu dobrych umiejętności komunikacyjnych?

Umiejętność refleksji. Jest to niesamowicie ważny aspekt, szczególnie jeśli chcemy rozpocząć dążenie do poprawnego formułowania swoich myśli. Przede wszystkim należy skupić się na dobrej analizie wypowiadanych słów. Z każdym kolejnym dniem, staje się to coraz prostsze.

Zacznijmy od podstaw czyli kilka słów o komunikatach Ty a komunikacie Ja.

Pierwszy z nich jest nastawiony na krytyczne i bardzo stronnicze stawianie osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Jeśli podczas silnych emocji powiemy w kierunku kogoś „Nigdy mnie nie słuchasz, jesteś beznadziejny” wówczas przerzucamy odpowiedzialność za swoje emocje na naszego rozmówcę.

Druga forma stworzona jest z myślą o wyrażaniu swoich uczuć w sposób dosadny, ale nie raniący. W tej samej sytuacji, co przedstawiona wyżej, dobrze byłoby użyć sformułowania „Bardzo ranisz mnie swoim brakiem zainteresowani, kiedy opowiadam o ważnej dla mnie sytuacji. Jest mi z tego powodu bardzo przykro”. Brak ataku ze naszej strony może skłonić drugą osobę do przemyślenia swojego zachowania i zachęcić ją do zrozumienia naszych słów.

Zobacz: 4 zachowania, którymi odpychasz od siebie ludzi

Należy brać jednak duży dystans i nauczyć się, że nie zawsze nasze opanowanie weźmie górę nad emocjami, które nami kierują. Warto wówczas pokierować się swoją inteligencją emocjonalną, przemyśleć swoje zachowanie i umieć przeprosić za swoje słowa. To także jest krok milowy w tworzeniu poprawnej komunikacji.