Chyba każdy z nas lubi, gdy docenia się jego zasługi. Jednym wystarczy świadomość tego, że komuś pomogli, inni liczą na dobre słowo, jeszcze inni zaś oczekują nieustannych pochwał i doceniania tego, co zrobili. Ci ostatni to prawdopodobnie osoby z kompleksem męczennika. Na czym polega?
Czym jest kompleks męczennika?
Kompleks męczennika to postawa, w której dana osoba oczekuje pochwał, doceniania i nieustannego wynoszenia na piedestał za swoje zasługi. Chętnie niesie pomoc innym, poświęcając przy tym siebie i swoje dobro.
Nie jest to jednak zachowanie do końca bezinteresowne. Osoba taka podnosi w ten sposób swoją samoocenę. Nierzadko nawet doprowadza innych do kłopotów, które może potem bohatersko rozwiązać.
Jak rozpoznać taką osobę?
Osobę, która pomaga z empatii i potrzeby serca, łatwo odróżnisz (choć może nie od razu) od tej, która lubi robić z siebie męczennika. Nie tylko chętnie przyjmuje pochwały i gratulacje, ale wręcz sama się ich domaga, podkreślajac swoje zasługi i bycie niezastąpioną. Może nawet celowo pogarszać swoją pozycję i samopoczucie, by pomóc innym – oczywiście nie bez celu.
Jak postępować z osobą z kompleksem męczennika?
Podstawą jest unikanie przyjmowania pomocy od takich osób – w ten sposób bowiem zaspokaja się ich niezdrową potrzebę. Osoba z kompleksem męczennika lubi również opowiadać o swoim (domniemanym) cierpieniu i poświęceniach. Najlepiej w takim przypadku nie wdawać się w dyskusję.