w ,

Jak rozpoznać osobę niestabilną emocjonalnie poprzez jej zachowanie

To, jaki mamy poziom samooceny, bardzo wpływa na naszą stabilność emocjonalną. Okazuje się, że im niższa samoocena, tym bardziej niestabilni emocjonalnie jesteśmy.

Poniżej przedstawiamy pewne zachowania typowe dla osób o niestabilności emocjonalnej.

Pragnienie popularności

Większość ludzi chce być popularnym. Jeżeli posiadamy pewną grupę przyjaciół, którzy nas szanują i akceptują, to przestajemy zwracać uwagę na to, że ktoś może być bardziej popularny od nas. Z drugiej strony osoby niestabilne emocjonalnie dążą do jak największej popularności zwłaszcza na portalach społecznościowych. Ich szczęście zależy od liczby lików na facebooku.

Mają kompleksy

Wszyscy chcemy dobrze wyglądać, ale każdy z nas ma czasem gorszy dzień. Osoba dojrzała zdaje sobie doskonale z tego sprawę i pozwala na to, aby nie zawsze wyglądać idealnie. Z drugiej strony osoby niestabilne emocjonalnie nie pozwalają sobie na gorszy dzień. Wciąż porównują się do innych i zawsze starają się wyglądać idealnie. Niestety są to tylko pozory, ponieważ osoba, która za wszelką cenę chce wyglądać idealnie, ma w rzeczywistości ogromne kompleksy, które stara się ukryć.

Zbytnio przejmują się opinią innych

Człowiek dojrzały stara się nie przejmować tym, co inni o nim myślą. Stara się przede wszystkim żyć tak, aby czuć się dobrze z samym sobą. Człowiek niestabilny emocjonalnie natomiast ciągle myśli co powiedzą lub pomyślą inni. Jest mu trudno wyjść z domu bez dokładnego analizowania swojego ubioru czy zachowania.

Reakcja na odmowę

Osoba niestabilna emocjonalnie wszystko odbiera zbyt do siebie. Nie potrafi przyjmować odmowy w sposób dojrzały. Jej reakcja na odmowę to zwykle obrażanie się.

Mają zbyt wysokie wymagania

Każdy popełnia błędy. Osoba, która jest dojrzała, potrafi uczyć się na swoich błędach oraz wyciągać wnioski. Ludzie niestabilni emocjonalnie niestety tego nie potrafią. Mają zbyt wysokie wymagania względem siebie i nie akceptują porażki. Kiedy popełnią jakiś błąd, odbierają to jako osobistą tragedię.

Zazdrość

Większość z nas myśli, że inni mają lepsze życie. Dzieje się tak głównie przez portale społecznościowe gdzie ciągle zamieszczamy zdjęcia z naszego prywatnego życia. Ludzie niestabilni emocjonalnie są ciągle zazdrośni. Jednak jak się chwilę zastanowimy, to zdajemy sobie sprawę, że na facebooka czy instagrama nikt nie wrzuci przecież zdjęcia, na którym jest smutny.

Potrzebują opinii innych

Jeżeli zbyt wiele czasu potrzebujesz na podjęcie decyzji, to znaczy, że jesteś osobą niestabilną emocjonalnie. Takie osoby nie potrafią podejmować decyzji samodzielnie i wciąż potrzebują wsparcia i rady innych.

Chcą, aby ich bliscy byli ich własnością

Jeżeli chcesz, aby Twoi bliscy powinni kochać Cię, szanować i zawsze się z Tobą zgadzać to uważaj, ponieważ to do niczego Cię nie zaprowadzi. Każdy człowiek ma swoje pragnienia i niekoniecznie muszą one być takie same jak Twoje.

/na podstawie: yourtango.com