w

Kiedy podejmiemy złe decyzje

Największą formą ludzkiej wolności jest wolność wyboru. Oczywiście wolność naszego wyboru podyktowana jest normami społecznymi i jest w pewien sposób ograniczona.

Pomimo wszystko i tak możemy decydować o bardzo wielu rzeczach w naszym życiu, zaczynając od tego, w co się ubierzemy, co będziemy jedli, a kończąc na tym, z kim będziemy się spotykać i gdzie chcemy pracować. Niestety zdarza się tak, że wybory, których dokonujemy, nie są dla nas dobre.

Co możemy zatem zrobić, jeżeli widzimy, że ktoś nam bliski podejmuje decyzje, która może mu zaszkodzić?

To może być bardzo bolesne, kiedy ktoś zaczyna iść drogą do zatracenia, ale my musimy uświadomić, że ma do tego prawo pomimo bolesnych konsekwencji. Pamiętaj, że jeżeli Ty widzisz tę drogę, którą zamierza pójść, ktoś bardzo Ci bliski musisz pamiętać, że Twoja troska czy dobra rada może być odebrana jako próba przejęcia kontroli nad jego życiem i może spowodować, że będzie podejmować złe decyzje Tobie na złość.

Trzeba zadać sobie wysiłek i spróbować ocenić czy to kryzys trwający dłużej, czy jest to nagły wypadek. Jeżeli mamy do czynienia z naglą sytuacją, to powinniśmy działać od razu, natomiast jeżeli złe wybory bliskiej nam osoby są wynikiem kryzysu, to możemy odsunąć się na chwilę na bok.

Kiedy doświadczamy kryzysu nasze życie i wybory przypominają pewien krąg, a my instynktownie chcemy się z niego wyzwolić, więc zaczynamy wycofywać się ze złych decyzji, aby poprawić naszą sytuację dlatego, kiedy widzimy, że nasz bliski przechodzi kryzys, możemy pozwolić na to, aby sam sobie z nim poradził.

Z drugiej jednak strony, jeżeli widzimy, że mamy do czynienia z nagłym wypadkiem powinniśmy zareagować, ponieważ osoba, którą kochamy, może nie dać sobie rady sama. Nagły wypadek to sytuacja, kiedy ktoś nagle podejmie bardzo złą decyzję, które może spowodować jego osobistą tragedię, w które sam sobie nie poradzi.

Pamiętaj, że najlepszą formą pomocy drugiemu człowiekowi jest okazania mu wsparcia oraz zapewnienie, że zawsze może na nas liczyć.