Jako istoty społeczne chcemy otaczać się ludźmi, którzy wnoszą w nasze życie coś dobrego i wartościowego. Poszukujemy prawdziwych przyjaciół i bezinteresownej miłości. Podczas kiedy jednym z nas się to udaje, inni najchętniej wymazaliby ze swojej przeszłości przynajmniej kilka znajomości. Osoby, którym zaufały okazały się bowiem fałszywe i skoncentrowane na sobie. Zamiast pięknych wspomnień pozostawiły gorycz rozczarowania i żal poświęconego czasu na kogoś, kto po prostu na to nie zasługiwał.
Jak wystrzec się tego typu znajomości? Co robią fałszywi ludzie? Warto poznać kilka ich charakterystycznych cech.
Są interesowni
Jedną z naczelnych cech nieszczerych ludzi jest interesowność. Wydaje ci się, że poznałeś kogoś wartościowego, ale w miarę upływu znajomości zaczynasz zauważać, że to ciągle ty coś dajesz, a nie otrzymujesz nic w zamian. Wsiadasz w auto, kiedy twój znajomy potrzebuje szybko się gdzieś dostać lub godzinami wisisz na telefonie, gdy ma osobiste problemy. Kiedy się głębiej zastanowisz okazuje się, że dzwoni lub spotyka się z tobą tylko wtedy… kiedy czegoś potrzebuje.
Obgadują innych
Sytuacja, kiedy nowo poznana osoba bardzo często źle wyraża się o swoich znajomych, rodzinie, czy współpracownikach, powinna być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym. Jeśli ktoś bezustannie obgaduje innych, nie miej nadziei, że ty będziesz dla niego wyjątkiem. Jest wysoce prawdopodobne, że będzie obgadywał również ciebie.
Uszczypliwie komentują twoje osiągnięcia
Osoby, które są ci przychylne cieszą się z twoich sukcesów i nie mają problemu z mówieniem komplementów. Z kolei ktoś, kto tylko udaje prawdziwego przyjaciela, będzie miał problem z okazaniem ci uznania. Prawdopodobnie nie powie wprost, że ci czegoś zazdrości, ale nie okaże również szczerej radości. Zamiast tego ironicznie skomentuje twoje osiągnięcia lub pogratuluje, jednocześnie dorzucając uszczypliwy komentarz.
Sprowadzają na złą drogę
Fałszywe osoby nie zwracają uwagi na to, co jest dla ciebie dobre. Jesteś na diecie i potrzebujesz motywacji? Twój „przyjaciel” może uraczyć się pączkami, komentując, że mała odskocznia nie zaszkodzi. Szykuje się wyjątkowa impreza, ale ty niebawem masz ważny egzamin, kluczowy projekt w pracy lub nie czujesz się najlepiej? Taka osoba nie zważając na okoliczności będzie cię namawiać, abyś jej towarzyszył. Troska o ciebie i chęć wspierania to bowiem tylko fałszywe deklaracje.