w

Największe mity na temat miłości. Czy też je znasz?

Wokół miłosnych relacji narosło już wiele ludowych legend oraz mądrości. „Prawdziwa miłość jest tylko jedna” lub „Jak kocha to poczeka”, to jedne z popularniejszych porzekadeł, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Czy jednak zawsze tego typu stwierdzenia niosą za sobą rzeczywistą prawdę oraz wartość? A może to tylko utarte powiedzenia, a traktowanie ich poważnie przyniesie Ci więcej szkody, niż pożytku?

Prawda jest taka, że istnieje wiele mitów na temat miłości, w które ludzie bezrefleksyjnie wierzą. O jakich mitach mowa?

Prawdziwie kocha się tylko raz

Wiele osób jest święcie przekonanych, że w życiu prawdziwie można kochać tylko raz. Na dowód tego opowiadają o swojej pierwszej, młodzieńczej i szalonej miłości, która przyniosła im takie uczucia, jakich nie udało się nigdy potem odtworzyć. W rzeczywistości jednak można kochać wiele razy w życiu, a różnice w intensywności uczuć wcale nie muszą świadczyć o tym, że kolejna miłość jest gorsza. Zupełnie inaczej odbieramy miłość jako nastolatkowie, a inaczej jako dorośli i dojrzali ludzie. Co więcej, jest wiele osób, które najbardziej szaloną miłość przeżyły dopiero w wieku dojrzałym.

Z pewnością można zatem kochać wiele razy w życiu, lecz każda miłość jest nieco inna od pozostałych, ponieważ z biegiem lat zmieniają się nasze postawy, oczekiwania oraz sposób przeżywania emocji.

O związek należy walczyć

Powiedzenie, że prawdziwa miłość powinna wszystko zwyciężyć, może przynieść sporo niepotrzebnego cierpienia. Ludzie, żyjący w przeświadczeniu, że o związek należy walczyć, są w stanie wybaczać swoim partnerom wiele bolesnych przewinień. Nagminne godzą się na brak szacunku, bo wydaje im się, że w imię miłości trzeba się poświęcać. Często powtarzają, że związek to nie sielanka, a cierpienie jest po prostu wpisane w romantyczne relacje.

Niestety w ten sposób oddalają się od porzucenia toksycznego partnera i stworzenia związku, który przyniesie im upragnione szczęście.

Kłótnie świadczą o tym, że związek jest zły

Dobry związek to nie zawsze ten, w którym partnerzy w ogóle się nie kłócą. Kłótnia jest czasami potrzebna w celu ustalenia własnych granic lub oczyszczenia atmosfery. To, czy świadczy ona o słabej kondycji związku, czy – wręcz przeciwnie – działa na jego korzyść, zależy w dużej mierze od jej przebiegu. Jeśli partnerzy słuchają siebie nawzajem i potrafią wyciągać odpowiednie wnioski, kłótnia może mieć wręcz zbawienny wpływ na ich relacje. Dzięki niej unikają bowiem zamiatania problemów pod dywan i otrzymują możliwość wprowadzenia potrzebnych zmian.