w

Fundamenty udanego związku, o których tak często zapominamy

W natłoku zajęć często zapominamy, co jest tak naprawdę ważne. Przestajemy doceniać wartość, jaką daje nam nasz związek. Nie dostrzegamy potencjału naszego partnera. Nie pamiętamy, w czym tkwią fundamenty udanego związku. Sami powoli doprowadzamy do rozstania i dopiero po stracie dostrzegamy, jak wiele mieliśmy.

fot. unsplash.com

Bycie razem nie wymaga pieniędzy i luksusu, do którego tak silnie dążymy. Przedstawiamy pięć czynników będących podstawą dla udanych i wieloletnich relacji!

Miłość

Od zakochania wszystko się zaczyna i bez miłości nie jest w stanie przetrwać. Nie sposób utrzymywać związku bez uczucia. Ono jest najwyższą wartością i stanowi podstawę dla bycia razem. Tymczasem to właśnie miłość jest uczuciem, o którym najczęściej zapominamy. Nie pielęgnujemy jej i pozwalamy spowszednieć i wygasnąć. Związki oparte na wygodzie i wzajemnych interesach, w których brakuje uczucia są nienaturalne i zupełnie nie mają sensu.

Fundamenty udanego związku – lojalność

Lojalność jest podstawą dla udanego związku i wypadkową miłości. Na niej opiera się zaufanie. Róbmy więc wszystko, aby nasz partner czuł, że zawsze znajdzie w nas oparcie i zrozumienie. Nawet, gdy nie zgadzamy się z jego zdaniem, to nie możemy występować przeciwko niemu i prowadzić do jego krzywdy. Lojalność to akceptacja i tolerancja.

 

Szacunek

Czym jest szacunek w związku? To najczęściej drobne gesty. Fakt, że nie krzyczysz na swojego ukochanego, ale łagodnie mu wszystko tłumaczysz. Nie krytykujesz go i nie wyśmiewasz przy innych. Nie podważasz publicznie jego zdania. Przygotowujesz obiad, kiedy ten ma dużo pracy. Szacunek to też troska, przyjaźń i próba zrozumienia.

Fundamenty udanego związku – zaufanie

Bez zaufania żadna relacja nie ma sensu. Nie można kochać i jednocześnie obawiać się, że nasz partner nas skrzywdzi. Ciężko jest żyć czując potrzebę sprawowania kontroli i odpowiedzialność za swojego partnera. Trudno jest egzystować, gdy ma się poczucie bycia sprawdzanym i nadzorowanym. Brak zaufania najczęściej ma podłoże w niskim poczuciu własnej wartości.

Uwaga

Czas poświęcony drugiej osobie jest bezcenny. Chwil spędzonych z ukochanym nie da się wyrazić w pieniądzach. Uwaga jest połączeniem miłości i wszystkich jej wypadkowych: troski, szacunku, zaufania oraz pożądania. Kiedy zaczyna brakować nam czasu na miłość i dopuszczamy do sytuacji, kiedy ukochaną osobą stawiamy na drugim miejscu, za pracą i rutyną, to czas się zastanowić nad sensem tej relacji.