w

FOBU, czyli związek owiany strachem

Współczesny świat jest pełen sprzeczności. Z jednej strony mamy nieograniczoną wręcz możliwość poznawania nowych ludzi, z drugiej olbrzymią liczbę osób, które cierpią z powodu samotności. Znalezienie prawdziwej miłości i osiągnięcie stabilizacji w życiu uczuciowym nie wszystkim przychodzi z łatwością.

Coraz więcej jest par, u których pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia lub stany uniemożliwiające im życie w pełnym szczęściu. Jednym z takim stanów jest FOBU, czyli lęk przed zakończeniem relacji.

Czym dokładnie charakteryzuje się FOBU?

Tkwienie w stanie FOBU (Fear Of Breaking Up) to pozostawanie w niesatysfakcjonującym związku z obawy, że po rozstaniu przyjdzie nam żyć w samotności. Osoby, które charakteryzuje tego typu lęk, boją się, że nikt inny już ich nie pokocha. Choć nie są szczęśliwe w obecnej relacji, wychodzą z założenia, że lepszy taki związek, niż żaden. Przeraźliwie boją się cierpienia i samotności. Wolą mieć partnera, który nie spełnia ich oczekiwań, niż perspektywę ponownego poszukiwania towarzysza życia.

Dlaczego przybywa osób bojących się rozstania?

Jak to się dzieje, że istnieje spora grupa ludzi godzących się na życie w „bylejakości” i nieszczęściu? Źródłem tego typu postawy w przeważającej części jest niska samoocena i zaniżone poczucie własnej wartości. To właśnie te emocjonalne trudności sprawiają, że dane osoby nie są w stanie uwierzyć, że mogą żyć inaczej. Wydaje im się, że nie zasługują na szczęście lub nie są na tyle wartościowe, aby ktoś mógł zwrócić na nie uwagę. Dodatkowo, wraz z upływem lat, coraz bardziej obawiają się utraty względnej atrakcyjności fizycznej.

Niestety, w obecnych czasach, problemy natury emocjonalnej są coraz bardziej popularne i coraz częściej występują już u dzieci i młodzieży. Te problemy przekładają się w późniejszym czasie na umiejętność (a raczej brak umiejętności) tworzenia wartościowych związków.

Co można zrobić

Biorąc pod uwagę źródła FOBU oczywistym jest, że u podstaw wyrwania się z tego stanu tkwi praca nad swoją kondycją psychiczną. Jeśli zauważasz, że przy twoim partnerze w większym stopniu trzyma cię stabilizacja niż właściwe uczucie, nie spychaj tych myśli poza swoją świadomość. Staw im czoła i zastanów się czy jest szansa, że twój związek przyniesie ci jeszcze szczęście. Jeśli nie widzisz takiej możliwości jest to najwyższy czas, aby pokonać lęk i zawalczyć o swoją przyszłość.