w

Emocjonalny detoks – dlaczego jest ważny i jak go przeprowadzić?

Niemal codziennie jesteśmy poddawani różnym sytuacjom, które wywołują w nas negatywne emocje. Rzadko możemy od razu je odreagować. Kumulowane, dają nam się we znaki później, w postaci zmęczenia, gorszego samopoczucia, rozdrażnienia i niepokoju. Dlatego warto czasami przeprowadzić emocjonalny detoks i oczyścić się z niektórych emocji.

emocjonalny detoks
Fot. Pexels.com

Czym jest emocjonalny detoks?

Co kryje się pod terminem „emocjonalny detoks”? To nic innego jak oczyszczenie się z negatywnych emocji, które uzbierały się w ciągu dnia czy w ciągu tygodnia. Polega na zastosowaniu różnych technik relaksacyjnych, medytacji i oddaniu się refleksji, co pozwala uporządkować swoje odczucia, wyjaśnić je i nadać im sens, ale też pozwolić im minąć, skoro nie ma już okoliczności, które je wywołały.

Sesja emocjonalnego detoksu pozwoli ci ukoić nerwy, zajrzeć w swoje wnętrze i nauczyć się lepiej identyfikować negatywne emocje, których nie musisz tłumić – wystarczy, że dowiesz się, jak nimi odpowiednio zarządzać.

Po co nam oczyszczanie emocji?

Trudno jest od razu odreagować negatywne emocje. Zwykle dopadają nas w czasie stresujących codziennych wydarzeń – intensywnego dnia w pracy, korków ulicznych, sprzeczek ze znajomymi i obcymi ludźmi. Staramy się nad nimi panować, zagryźć zęby, stłumić. Ale potem odczuwamy ich negatywne skutki.

jak oczyścić emocje
Fot. Pexels.com

Jesteśmy nerwowi i rozdrażnieni. Możemy się czuć trochę tak, jakby łapała nas choroba: osłabieni, zmęczeni, z bólem głowy, zdekoncentrowani. Emocjonalny detoks jest więc trochę jak lekarstwo na kaca. Pozwala nam wyzbyć się toksyn i uwolnić od skutków ich obecności – nie tyle w naszym organizmie, co w głowie.

Przywracanie wewnętrznej harmonii

Jak w praktyce może wyglądać emocjonalny detoks? W zależności od twojego temperamentu, możesz go przeprowadzać bardziej lub mniej aktywnie. Na pewno dobry będzie moment zamyślenia w celu nazwania tego, co czujesz, i znalezienia przyczyn tego. Możesz też z kimś o tym porozmawiać.

Dalej mogą wspomóc cię techniki oddechowe, medytacja, joga, chwila relaksu w postaci domowego SPA albo wręcz przeciwnie – sport, taniec, wysiłek fizyczny. Poza tym warto zastanowić się nad tym, co dobrego się ostatnio przydarzyło, żeby odepchnąć niepokój i skoncentrować choć przez chwilę nad czymś, co Cię uspokoi i pozytywnie nastawi.