w

EFT dla par – na czym polega terapia skoncentrowana na emocjach?

Pary zgłaszające się do psychoterapeuty najczęściej zgłaszają problemy związane z komunikacją lub wypaleniem w związku. Między partnerami pojawia się dystans lub zaborcza kontrola, a jednocześnie zanika emocjonalna więź. To właśnie ta ostatnia jest kluczowym zagadnieniem w terapii skoncentrowanej na emocjach, czyli EFT dla par. Dowiedz się, na czym polega ta metoda i jakie korzyści niesie.

eft dla par
Fot. Pexels.com

Czym jest terapia skoncentrowana na emocjach?

Terapia skoncentrowana na emocjach, w skrócie EFT, to nurt, który jak sama nazwa wskazuje, bardzo dokładnie przygląda się emocjom. Stosowany jest zarówno w terapii indywidualnej, jak i często w terapii par.

Główne założenie jest takie, że emocje mogą być źródłem problemów, szczególnie kiedy wynikają np. z przeżytej traumy. Często te pierwotne uczymy się przykrywać innymi, wtórnymi. Terapia ma nam pomóc lepiej rozumieć i rozpoznawać własne emocje, regulować je, akceptować i poznawać swoje schematy emocjonalne.

To podejście zostało opracowane w latach 80. XX wieku przez Lesliego Greenberga, który następnie opracował wraz z Sue Johnson wykorzystanie go w terapii par.

Na czym polega EFT dla par?

EFT dla par pozwala partnerom, tak jak osobom indywidualnym, uwrażliwiać się wzajemnie na emocje i nauczyć je rozpoznawać. Często jest tak, że nasze negatywne emocje wynikają z braku poczucia bezpieczeństwa. Podczas terapii para próbuje odkryć te emocje, nazwać je i określić, z czego one wynikają. To z kolei umożliwia naprawienie złych wzorców interakcji z partnerem.

terapia skoncentrowana na emocjach dla par
Fot. Pexels.com

Co więcej, koncentrujemy się nie tylko na własnych emocjach, ale też na emocjach drugiej osoby. Dostrajamy się do niej, a następnie pracujemy nad budowaniem bezpiecznej więzi opartej na miłości, bliskości i zaufaniu.

Skuteczność EFT w terapii par

Skuteczność terapii EFT dla par ocenia się bardzo wysoko. Nic dziwnego: w końcu praca nad więzią emocjonalną z partnerem wydaje się absolutną bazą zdrowej i trwałej relacji. W istocie, poczucie dystansu, braku zrozumienia, nadmiernej kontroli czy wypalenia związku są najczęściej wynikiem źle wyregulowanych i nierozumianych emocji.

Gdy udaje się naprawić interakcje i związane z nimi negatywne emocje, okazuje się, że mamy w związku znacznie większe poczucie bezpieczeństwa. W efekcie otwieramy się przed sobą, zbliżamy do siebie i przestajemy mieć obawy związane z odtrąceniem.