w

Dobry sen – 5 rzeczy, które warto zrobić przed zaśnięciem

Znowu obudziłeś się niewypoczęty i przez cały dzień marzysz, aby znowu położyć się do łóżka? Najpewniej śpisz za mało, albo/i… nie dbasz o dobre nawyki przed zaśnięciem. To co robimy przed przyłożeniem głowy do poduszki ma ogromny wpływ na naszą jakość snu. Zatem jakie nawyki warto wprowadzić do swojej wieczornej codzienności?

sen
Fot. Pexels.com

1. Odłóż telefon i inne ekrany

Niebieskie światło wypływające ze smartfonu czy innych ekranów (takich jak telewizor, tablet czy laptop) powodują rozstrojenie rytmu dobowego. Produkcja melatoniny, czyli hormonu snu, zostaje zaburzona. Finalnie ciężko nam zasnąć, a jeśli już do tego dojdzie to sen zazwyczaj nie jest do końca spokojny. Efekt? Budzimy się zmęczeni. Zaleca się odkładanie telefonu komórkowego na około 2 godziny przed snem. Tak, tak, wiemy, że nie będzie to proste, ale spróbuj! Najpewniej wprowadzenie tego w nawyk zajmie Ci kilkanaście dni, maksymalnie kilkadziesiąt. Dasz radę.

2. Wypij melisę albo po prostu wodę

Nie pij przed snem napojów gazowanych, słodkich soków, ani tym bardziej kawy czy herbaty. O tej porze dnia sprawdzą się relaksujące zioła, takie jak melisa czy rumianek, ale też po prostu zwykła woda.

3. Poczytaj

Nie bez powodu przy łóżkach znajdują się szafki nocne, a na nich lampki. Czytanie przed snem wycisza, uspokaja i pomału szykuje nas do snu. Jeżeli zawczasu odłożysz telefon, to nagle okaże się, że jednak masz czas na pytanie.

4. Wyciszająca sesja jogi

Wiele osób to właśnie wieczorem intensywnie ćwiczy. Często trudno wygospodarować na to czas o innej porze dnia. Niestety wzmożony wysiłek fizyczny może utrudnić zaśnięcie. Co innego relaksująca sesja jogi – odpowiednie treningi można znaleźć na YouTube.

5. Pomyśl, ale o dobrych rzeczach 🙂

Wieczorami często zamiast skupiać się na rzeczach pozytywnych, myślimy o tym co nam się nie udało i co nas rozzłościło w ciągu dnia. Spróbuj wprowadzić wieczór dobrych myśli. Podsumuj dzień skupiając się na tym co się udało oraz zastanów się, za co jesteś wdzięczny. Uwierz, że znajdziesz mnóstwo takich rzeczy!

Zobacz także: 5 rzeczy, których warto spróbować w 2021 roku