w

Dlaczego związek się wypala? 5 kluczowych przyczyn

Nieraz słyszymy, że obiecujący związek „wypalił się”, a każdy z dotychczasowych partnerów poszedł w swoją stronę. Choć nikogo nie dziwi fakt, że ludzie się rozstają, wielu z nas zastanawia się, dlaczego niektóre związki trwają latami, a inne nie potrafią przetrwać próby czasu.

fot. Canva
fot. Canva

Jakie mogą być zatem przyczyny wypalenia się związku, który do tej pory dobrze rokował?

Brak starań

Pierwszą przyczyną jest nic innego, jak brak obopólnych starań. Niektórzy ludzie sądzą, że aby stworzyć stabilną i wartościową relację wystarczy znaleźć kogoś, z kim połączy ich silne uczucie. Niestety, nic bardziej mylnego! Motylki w brzuchu nie trwają wiecznie i w końcu przychodzi moment, w którym musimy włożyć nieco pracy w to, aby nasz związek nadal był interesujący dla obu stron. Wspólne spędzanie czasu, dbanie o emocjonalną bliskość, czy też drobne pozytywne gesty, to przykłady działań, które składają się na budowanie długoterminowego związku.

Zmiany charakterologiczne

Drugą przyczyną, która stoi za zakończeniem wielu związków, są zmiany, jakim ulegają ludzie na przestrzeni swojego życia. Jeśli dwie osoby świetnie dogadują się ze sobą w młodzieńczym wieku, wcale nie jest powiedziane, że równie dobrze będą czuły się w swoim towarzystwie 10 lat później! Prawda jest taka, że ludzie na przestrzeni lat potrafią się zmienić, dojrzeć i mocno zrewidować swoje priorytety. Jeśli dokładnie takie same zmiany przeżywa ich druga połówka, wszystko jest w najlepszym porządku. Kiedy natomiast podobnych zmian próżno szukać u partnera lub partnerki, zazwyczaj związek ulega stopniowemu wypaleniu.

Związek niekompletny

Czasami zachodzi sytuacja, kiedy ludzie myślą, że ich związek się wypalił, jednak tak naprawdę nigdy nie wyszedł on poza relację opartą na zauroczeniu i namiętności. Według naukowców dojrzały związek składa się z trzech komponentów, którymi są namiętność, intymność i zaangażowanie. Z biegiem czasu namiętność spada i to intymność oraz zaangażowanie stoją na straży trwałości relacji. Jeśli owego zaangażowania nigdy nie było, relacja nie ma swoich fundamentów i zazwyczaj po prostu się kończy.

Proza życia

Związek ulega niekiedy wypaleniu z bardzo prozaicznych przyczyn, jakimi są brak czasu, pochłonięcie codziennymi obowiązkami, czy zawodowy stres. Jeśli obie strony są mocno pochłonięte wyzwaniami życia codziennego i nie potrafią wygospodarować chwili, w których mogą zadbać o swoją relację, bardzo często zaczynają oddalać się od siebie. A stąd już prosta droga do wypalenia się łączącego ich uczucia.

Obciążające okoliczności zewnętrzne

Stosunkowo częstą przyczyną rozpadu łączącej ludzi więzi są również obciążające okoliczności zewnętrzne. Kiedy para we wzajemnym wsparciu przechodzi przez różnego rodzaju życiowe trudności, związek zazwyczaj jeszcze bardziej się umacnia. Nie zawsze jednak zachodzi właśnie taki scenariusz. Czasami ludzie nie potrafią udzielić sobie odpowiedniego wsparcia, zamykają się w sobie lub nie mówią o swoich kłopotach. Nieprzepracowane problemy kłębią się i narastają, aż w końcu doprowadzają do sytuacji, w której więź między dwojgiem ludzi się osłabia, a uczucie wypala.