w

Jak zacząć żyć teraźniejszością i dlaczego to takie ważne?

Niemal każdy z nas słyszał poradę, aby żyć „tu i teraz”. Choć specjaliści rozwoju osobistego przekonują, że życie teraźniejszością ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, nadal spore grono ludzi nie docenia potęgi obecnej chwili. Dlaczego skupianie się na teraźniejszości jest takie ważne i jak wprowadzić w życie tę umiejętność?

fot.pixabay.com

Szkodliwe oblicze wyobraźni

Jako ludzie dysponujemy potężną umiejętnością, jaką jest zdolność wyobrażania sobie tego, co było lub tego, co dopiero ma się wydarzyć. Dzięki niej możemy przywoływać w pamięci miłe chwile lub szczegółowo planować swoją przyszłość. Jeśli wykorzystujemy wyobraźnię w kontrolowany sposób, nie dzieje się nic złego. Problem pojawia się wówczas, gdy nasz umysł nieustannie zalewany jest wydarzeniami, które już miały miejsce lub projekcjami dotyczącymi naszej przyszłości.

Prawda jest taka, że wracając do przeszłości lub wybiegając w przyszłość, odcinamy się od chwili obecnej i tracimy realny wpływ na swoje życie. To przecież chwila obecna jest tym momentem, w którym możemy zrobić coś, co pozytywnie wpłynie na nasz los. Kiedy nie potrafimy pogodzić się z wydarzeniami z przeszłości lub wracamy myślami do bolesnych przeżyć, wprawiamy się w stan, w którym nie potrafimy ruszyć naprzód. Warto uzmysłowić sobie, że przeszłość już minęła i rozpamiętywanie jej nic nie wnosi do naszego życia.

Co ważne, również przenoszenie się myślami do przyszłości ma swoje negatywne skutki. Nawet, jeśli wypełniają Cię same pozytywne wyobrażenia, nie zrealizujesz swoich planów, jeśli po prostu… nie zabierzesz się za działanie! Wybieganie myślami poza obecną chwilę może zatem odciągać Cię od tego, co naprawdę ważne. Pamiętaj, że Twoje realne życie ma miejsce teraz i to chwila obecna jest w tym ujęciu najbardziej istotna.

Jak zacząć żyć teraźniejszością?

Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak rzadko zdarza im się być naprawdę uważnym na swoje teraźniejsze doświadczenia. Wykonują codzienne obowiązki, planując w głowie kolejne. Próbują się relaksować, jednak zamiast skupiać się na własnym samopoczucie, dzielą swoją uwagę z wirtualnym światem.

Aby żyć teraźniejszością należy zatem kontrolować swoje myśli i wracać z nimi do „tu i teraz”. Ilekroć podczas wykonywania określonej czynności Twoje myśli zaczną uciekać w świat wyobrażeń, natychmiast postaraj się wrócić do tego, co właśnie robisz. Jeśli jedziesz na rowerze, skup swoją uwagę na odczuciach płynących z ciała. Poczuj pracę swoich mięśni, powiew wiatru na ciele lub przyjemne promienie słońca. Zauważ, co Cię otacza i zaangażuj w to wszystkie swoje zmysły.

Kiedy zaczniesz coraz częściej praktykować życie w teraźniejszości, szybko przekonasz się, że przeszłość nie ma już takiego wpływu na Twoje samopoczucie. W niepamięć odejdzie także lęk o to, co będzie i niepotrzebne zamartwianie się. Zamiast tego, poświęcając uwagę chwili obecnej, staniesz się bardziej efektywny w swoich działaniach i krok po kroku będziesz przybliżać się do poczucia prawdziwego szczęścia.