w

Dlaczego warto tańczyć? Skorzysta na tym nie tylko ciało…

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu tańca, ale wciąż masz sporo wątpliwości? A może rozważasz podjęcie nowego hobby i chcesz wiedzieć, czy taniec to coś dla Ciebie? Prawda jest taka, że nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań, żeby tańczyć. Szczególnie, że mamy do wyboru różne style, które możemy dopasować do gustu i możliwości. Za to korzyści z tańca można by wymieniać godzinami… Dowiedz się, dlaczego warto tańczyć!

dlaczego warto tańczyć
Fot. Pexels.com

Dlaczego warto tańczyć? Korzyści dla ciała

Każdy taniec niesie ze sobą jakieś korzyści dla ciała, nawet jeśli nie jest bardzo wymagający. Jeśli trenujesz balet czy taniec nowoczesny, na pewno zauważysz, jak Twoje ciało się wzmacnia, uelastycznia i zwiększają się jego zakresy. Ale nawet gdy uprawiasz coś „lżejszego”, zazwyczaj poprawia się mobilność stawów, przyjmujesz ładną postawę ciała i poruszasz się z większą gracją.

Do tego dochodzą kolejne korzyści: zwiększa się Twoja świadomość własnego ciała, pracujesz nad równowagą, prawidłowym oddechem. Napięcia odchodzą, a ciało się odblokowuje. Do tego poprawiasz poczucie rytmu i słuch muzyczny!

Dobroczynne właściwości tańca dla umysłu

Ale na tym nie koniec! Taniec jest źródłem korzyści dla naszej psychiki i emocjonalności. Pozytywnie wpływa na pewność siebie i samoocenę, dzięki temu, że lepiej czujesz swoje ciało i bardziej się z nim identyfikujesz. Przełamujesz wstyd i inne blokady.

czy warto tańczyć
Fot. Pexels.com

Badania udowodniły ponadto, że taniec poprawia funkcjonowanie tych obszarów mózgu, które odpowiadają za pamięć i koncentrację, kontrolę ruchu i komunikację między dwoma półkulami.

W tańcu rozładujesz emocje, a endorfiny przyczynią się do poprawy nastroju. Choć ta aktywność nie jest oficjalnie wykorzystywana jako narzędzie terapeutyczne, mówi się o jej zbawiennym wpływie na leczenie zaburzeń psychicznych, dzięki możliwościom, jakie daje ekspresja poprzez ruch.

Taniec zmienia życie!

Zapisując się na kurs tańca lub nawet chodząc do tanecznych klubów, masz szansę poznać nowych ludzi, nabyć nowe umiejętności i zwyczajnie zdrowo się wyszaleć.

Nawet jeśli początkowo będzie trzeba opuścić swoją strefę komfortu, warto się przełamać i spróbować tańca, bo to aktywność, która naprawdę może zmienić Twoje życie!