w

Nieszczęśliwi ludzie powinni sobie zadać te 4 pytania

Nieszczęśliwi ludzie często doszukują się przyczyn swojego stanu gdzieś na zewnątrz. Obwiniają niesprzyjające uwarunkowania, jednocześnie twierdząc, że otaczają ich ludzie, którym się poszczęściło. Zwykle są ofiarami własnego toku myślenia, przez co odbierają sobie szansę na szczęście, które jest w zasięgu ich rąk.

nieszczęśliwi ludzie
Fot. Pexels.com

Co myślą nieszczęśliwi ludzie?

Jak zostało wspomniane, nieszczęśliwe osoby często mają tendencję do szukania winy za swoje nieszczęście na zewnątrz. Rzadko uważają, że ich szczęście jest zależne od nich. Poza tym mylą dwa pojęcia i błędnie wnioskują, że człowiek szczęśliwy to taki, któremu się poszczęściło. Swoje życie natomiast widzą jako ciąg nieszczęśliwych wypadków.

Oprócz tego, nieszczęśliwi ludzie sami mają problem ze zdefiniowaniem szczęścia i nie wiedzą, do czego dążą i jak mają to osiągnąć. Stawiają cały szereg warunków, które musiałyby zostać spełnione, jednocześnie pozostając bierni.

4 pytania, które warto sobie zadać

Jeśli czujesz się nieszczęśliwy, powinieneś spróbować zadać sobie kilka pytań, które być może uświadomią Ci, że Twój tok myślenia prowadzi Cię w ślepą uliczkę. Chwila refleksji może sprawić, że zaczniesz inaczej patrzeć na swoje życie i odkryjesz, że masz ogromną moc sprawczą.

jestem nieszczęśliwy
Fot. Pexels.com

1. Co to znaczy być szczęśliwym?

Pierwsze pytanie jest chyba najtrudniejsze. Z jednej strony mówimy o konkretnej emocjonalnej reakcji na dane wydarzenie. Z drugiej – o czymś trwalszym, o pozytywnym nastawieniu do życia, szczęściu w relacjach z ludźmi, satysfakcji, wewnętrznej harmonii.

2. Skąd wiem, że jestem nieszczęśliwy?

Twierdzisz, że jesteś nieszczęśliwy, ale po czym to poznajesz? Spróbuj sprecyzować, co czujesz, by dojść do przyczyn. Czy to rozczarowanie, żal, przygnębienie, samotność, niepewność, poczucie winy, obawa przed przyszłością?

3. Co jest powodem mojego nieszczęścia?

Oceń, czy jesteś nieszczęśliwy z powodu konkretnego wydarzenia, czy może opisujesz tak swój stan ogólnie? Jeśli to pierwsze, powinieneś traktować swoje nieszczęście przejściowo, przepracować je i iść dalej. Jeśli to drugie – spróbuj mimo wszystko połączyć samopoczucie z takimi problemami jak np. brak partnera, niesatysfakcjonująca praca, stres itp.

4. Od czego lub kogo zależy moje szczęście?

A teraz najważniejsze. Jeśli uzależniasz swoje szczęście od czynników zewnętrznych, możesz tylko bezczynnie czekać, aż ulegną one zmianie na Twoją korzyść, co równie dobrze może nigdy nie nastąpić. Jeśli natomiast zaczniesz uzależniać je od siebie i swoich decyzji, zobaczysz, że szczęście zależy tylko od Ciebie, a więc możesz je osiągnąć nawet w tej chwili!