w

Dlaczego ludzie kłamią

Zaufać drugiemu człowiekowi nie jest łatwo, tym bardziej, jeżeli złapaliśmy go na kłamstwie. Musimy jednak pamiętać, że gdy ktoś kłamie, to nie świadczy to źle o nas, tylko o nim.

Bardzo często, kiedy jesteśmy okłamywani, myślimy, że to my coś źle zrobiliśmy albo, że naszym zachowaniem sprowokowaliśmy tę osobę do okłamania nas. To nie jest prawdą, ponieważ osoby, które nas okłamują, kierują się specyficznymi zachowaniami.

Oto kilka przykładów.

Uwaga

Kiedy kłamią po to, by zwrócić na siebie uwagę, to wyolbrzymiają wszystko, co chcą nam opowiedzieć. Dodają, ubarwiają rzeczywistość, czasem nawet sami już przestają wiedzieć, co jest prawdą a co nie.

Chwalenie się

Kłamstwo wypowiedziane po to, aby zostać pochwalonym, jest podobne do tego, które zostało wypowiedziane w celu zwrócenia na siebie uwagi, jednak centrum tego kłamstwa jest osoba, która kłamie. Takie kłamstwo nie jest byt szkodliwe. Kłamiąc w ten sposób, zazwyczaj wyolbrzymiamy ilość zarobionych pieniędzy, kilometrów przebiegniętych w maratonie czy to jak dobrze wypadliśmy na pierwszej randce.

Kurtuazja

To kolejny powód, dlaczego kłamiemy. Często kłamiemy, żeby być uprzejmym dla innych. Robimy to, żeby nie sprawić innym przykrości. Kiedy widzimy, że ktoś się napracował nad obiadem, który nie koniecznie smakuję wyśmienicie, my nie szczędzimy pochwał, bo nie chcemy, żeby tej osobie było przykro.

Podstęp

To jest kłamstwo wypowiadane, aby ochronić tego, kto kłamie. Kiedy to kłamstwo wychodzi na jaw, jest bardzo bolesne dla tych, którzy zostali okłamani, ponieważ to jest kłamstwo, które ma na celu utrzymać w sekrecie zdradę lub romans.

Zażenowanie

To kłamstwo może być całkiem zabawne, ponieważ kiedy kłamiemy z zażenowania, to próbujemy zrzucić winę na innych. Dzieci są bardzo często sprawcami takich kłamstw, kiedy to winą za rozlane mleko na stole próbują obarczyć psa. Zdarza się też, że dorośli, którzy są niedojrzali, też próbują obarczyć winą innych za swoje niepowodzenia, ale rzadko kiedy im się to udaje.

Upokorzenie

Bardzo podobne do kłamstwa kurtuazyjnego, ale tym razem nie chcemy, aby osoba okłamywana poprzez poznanie prawdy o nas czuła się upokorzona. To kłamstwo wypowiadamy, kiedy nam powodzi się bardzo dobrze a bliskim nam ludziom niekoniecznie. Kiedy widzimy, jak ciężko pracują, a nie mają tak wiele, jak my zaniżamy kłamstwem nasz status, aby oni nie czuli się upokorzeni.