w

Czy to już koniec? Co zrobić, jeśli widzisz, że twój związek się rozpada

Ciągłe kłótnie, brak wspólnie spędzanego czasu, a może zbyt małe zainteresowanie ze strony partnera? Kiedy zauważasz, że twój związek w coraz mniejszym stopniu przypomina ten z początków waszej znajomości, zaczynasz odczuwać niepokój.

Warto podjąć kilka kroków, aby ocenić, czy to chwilowy kryzys, czy może miłość powoli zaczyna wygasać.

Zastanów się, czy źródło problemów jest ci znane

Przyczyna kryzysu w związku nie zawsze jest oczywista. Powtarzające się tematy kłótni wcale nie muszą być czynnikiem, który ma największy wpływ na pojawiające się trudności. Bywa, że jest to skrywany żal lub nieumiejętność wybaczenia krzywd z przeszłości.

Czasami dochodzi również do sytuacji, kiedy narastające problemy są następstwem czynników zewnętrznych, a nie wygasania uczuć między dwojgiem ludzi. Kłopoty w pracy, stres, przepracowanie to tylko jedne z elementów, które mocno wpływają na nasze funkcjonowanie.

Nie ukrywaj swoich wątpliwości

Jeśli widzisz, że wasza relacja się zmieniła, nie czekaj aż wszystko samo się unormuje. Najprawdopodobniej twoja intuicja podpowiada ci prawdę i dzieje się coś, co działa na waszą niekorzyść.

Otwarcie opowiedz więc partnerowi o swoich odczuciach. Zadręczanie się i zastanawianie dlaczego wszystko się zmieniło nie rozwiąże waszych problemów. Może to zrobić tylko szczera rozmowa.

[more_from_this_author]

Nie daj się zwodzić

Możesz usłyszeć, że nic takiego się nie dzieje i doszukujesz się problemu tam gdzie go nie ma. Być może twój partner jest typem osoby, która nie lubi konfrontacji i wszelkie kryzysy woli przeczekać. Jeszcze innym powodem może być obawa przed przyznaniem się do prawdziwego źródła zmiany swojego zachowania.

Powiedz więc, że szczera rozmowa jest konieczna i nie daj się zwodzić, że wszystko jest w porządku, skoro od dłuższego czasu masz zupełnie inne odczucia.

Ustal zmiany

Mając już wiedzę na temat tego, co w waszym związku nie działa tak jak powinno, konieczne jest wspólne wypracowanie zmian. Pamiętaj jednak, że to obu stronom powinno na tym zależeć. Jeśli widzisz zaangażowanie i szczere chęci u drugiej połówki to znak, że wasz związek może wyglądać tak jak dawniej.

Z kolei mając poczucie, że to tylko tobie zależy na naprawieniu relacji, warto zastanowić się, czy jest o co walczyć.