w

Błędy, które mogą doprowadzić do rozstania

Podstawowym elementem, za sprawą którego związek rozwija się i umacnia jest odpowiednia komunikacja. To, w jaki sposób ze sobą rozmawiamy i jak rozwiązujemy pojawiające się problemy, decyduje o przyszłości danej relacji. Niestety, wiele osób nie potrafi prawidłowo komunikować się z partnerem.

Zastanów się nad swoim związkiem i sprawdź, czy nie popełniasz podstawowych błędów!

Komunikaty typu TY zamiast komunikatów typu JA

Gdy coś w zachowaniu partnera nie podoba ci się krytykujesz i oceniasz skupiając się na jego osobie. Mówiąc „nigdy mnie nie słuchasz” lub „zawsze muszę na ciebie czekać” wyzwalasz u niego postawę obronną, która zazwyczaj rozpoczyna kłótnię.

Zdecydowanie więcej zyskasz, jeśli zmienisz swoje wypowiedzi w komunikaty typu „ja”. Powiedzenie „jest mi przykro, że nie wysłuchałeś mnie do końca” sprawi, że twój partner zareaguje zupełnie inaczej, a jego zachowanie ma szanse się zmienić.

Obrażanie się zamiast mówienia wprost

Wychodzenie z pokoju, trzaskanie drzwiami i czekanie aż druga osoba domyśli się, co siedzi w twojej głowie, nigdy nie prowadzi do prawdziwego rozwiązania problemu.

Nawet, jeśli usłyszysz przeprosiny mogą być one podyktowanie jedynie chęcią uniknięcia nieprzyjemnej atmosfery, a nie zrozumieniem istoty twojego złego samopoczucia.

Dawanie ponieść się emocjom

W złości potrafimy powiedzieć wiele nieprzyjemnych słów. Tylko wyjątkowo opanowane osoby nigdy nie powiedziały komuś czegoś nieprzemyślanego, kiedy targały nimi silne emocje. Jeśli jednak mówienie przykrych słów pojawia się zbyt często, może to poważnie zachwiać relacjami w związku.

Warto również pamiętać, że druga osoba musi mieć świadomość, dlaczego zostały one wypowiedziane i czy są zgodne z tym, co dana osoba faktycznie myśli. Słowo przepraszam jest tutaj mocnym sprzymierzeńcem.

Ukrywanie swoich prawdziwych myśli lub pragnień

Udany związek nie może funkcjonować bez szczerości i wzajemnej znajomości swoich potrzeb i pragnień. Wstydzenie się mówienia o nich wprost lub stosowanie aluzji, myśląc, że partner się wszystkiego domyśli, może prowadzić jedynie do frustracji.

Jeśli nie potrafisz mówić o tym, czego oczekujesz, twój związek nigdy nie da ci prawdziwej satysfakcji.