w ,

Czy jesteś inteligentny? Poznaj prawdę na swój temat

Kiedy mowa o inteligencji zazwyczaj przychodzi nam na myśl ta mierzona przez testy IQ. Jeśli ktoś ma wysoki iloraz inteligencji, wzbudza nasz podziw i uznanie.

Z kolei osoby o niskim ilorazie postrzegane są jako mniej zaradne, mniej sprytne i gorzej radzące sobie we wszystkich życiowych sferach.

Prawda jest taka, że wielu z nas nawet nie wie, że istnieje obszar, w którym może poszczycić się swoją inteligencją. Według teorii inteligencji wielorakiej niemal każdy odnajdzie swoją mocną stronę w którymś z wyszczególnionych obszarów.

Źle wypadasz w testach IQ? Nigdy nie szło ci w matematyce? A może zawsze miałeś problem z błyskotliwym wysławianiem się? Pamiętaj, że to tylko przykłady umiejętności brane pod uwagę przy ocenie inteligencji.

Jest jeszcze masa innych, w których możesz się odznaczać. Być może tak naprawdę nigdy nie odkryłeś w czym jesteś naprawdę dobry, bo za bardzo skupiłeś się na szablonowych wymogach społeczeństwa.

Który z rodzajów inteligencji w tobie drzemie? Poznaj przykładowe obszary

Inteligencja interpersonalna

Posiadasz ją, jeśli twoją mocną stroną są kontakty międzyludzkie. Potrafisz dostrzegać nastroje innych ludzi i dobrze wnioskować o ich przyczynach. Jesteś empatyczny, a ludzie uwielbiają twoje towarzystwo.

Inteligencja ruchowa

Tak, tak, zdolność kontrolowania ruchów swojego ciała i świetna zręczność to też rodzaj inteligencji. Inteligencją kinestetyczną mogą poszczycić się nie tylko sportowcy. Zastanów się, czy odznaczasz się swoją sprawnością na tle znanych ci osób. Jeśli tak, być może to właśnie twoja mocna strona i warto ją rozwijać.

Inteligencja muzyczna

Szczególna wrażliwość na dźwięki i rozumienie muzycznego przekazu to również jedna z bardzo ważnych umiejętności. Możesz mieć wysoki poziom inteligencji muzycznej nie tylko jako muzyczny twórca, ale też odbiorca!

Zobacz: Dlaczego ludziom inteligentnym, trudniej jest osiągnąć szczęście?

Przytoczone rodzaje inteligencji to tylko przykłady. Typów inteligencji jest jeszcze kilka, a wśród nich inteligencja polegająca na… znaniu samego siebie. Może cię to zdziwić lub nie, ale znajomość swoich mocnych i słabych stron to wbrew pozorom nie taka łatwa sztuka.

Pamiętaj, że w każdym drzemią mocne strony! Wystarczy zastanowić się, jaki rodzaj inteligencji jest u ciebie najwidoczniejszy i skutecznie to wykorzystać.