w

Co zrobić, żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce? 4 skuteczne techniki motywacyjne

Czas jest cenną wartością, której nie da się kupić, ani odbudować. Stracony, mija bezpowrotnie. Mimo to ogromna rzesza ludzi bezustannie go marnuje, snując dalekosiężne plany, które i tak nigdy nie mogą doczekać się realizacji. Powód? Brak motywacji. Osoby takie często marzą, aby jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nagle otrzymały przypływ życiowej energii. Niestety, nic takiego się nie stanie, jeśli same nie zaczną działać.

Jeśli nie chcesz dołączyć do grona osób, które narzekają, jak bardzo im się nie chce czegoś robić, poznaj kilka przydatnych technik motywacyjnych.

Poranne rytuały

Twój poranek wielokrotnie determinuje to, jak będzie wyglądał cały konkretny dzień. Wstając rano z negatywnym nastawieniem i odkładając wszelkie sprawy na potem, prawdopodobnie nie zrobisz żadnej z nich. Zupełnie inaczej będziesz postępował, kiedy wprowadzisz poranne rytuały i „rozpędzisz się” już na początku dnia.

Weryfikacja celów

Być może nie chce ci się realizować swoich celów, bo… tak naprawdę wcale nie są twoje. Może starasz się spełniać oczekiwania innych ludzi lub idziesz określoną ścieżką, ponieważ żal ci pracy, którą do tej pory wykonałeś. Zastanów się więc jakie plany są dla ciebie naprawdę ważne. Jeśli je odkryjesz, wzbudzenie motywacji do działania będzie o wiele łatwiejsze.

Pierwszy krok

Najgorsze co możesz dla siebie zrobić, to utwierdzanie się w przekonaniu jak niezwykle trudno jest ci zabrać się do jakiegokolwiek działania. Pamiętaj, że najgorzej jest zacząć – wyjść z domu, rozpocząć trening, wykonać pierwszy telefon. Jeśli zrobisz pierwszy krok, dalsza część pracy stanie się dla ciebie czymś naturalnym.

Ogłaszanie swoich zamiarów

Skutecznym sposobem na zwiększenie motywacji może być też upublicznienie swoich zamiarów. Opowiadając rodzinie lub znajomym o tym, jakie masz plany, zyskasz chęć, aby doprowadzić je do końca. Nie będziesz chciał bowiem wyjść na osobę ze słomianym zapałem, a mówiąc o swoich celach odpowiednim osobom, zyskasz dodatkowe źródło wsparcia.