w

The Doodle Boy – od bazgrołów w zeszycie do kariery artystycznej

Dziecięca kreatywność nie zna granic – dosłownie! Nawet karta papieru nie jest żadnym ograniczeniem, gdy można dać upust swojej energii twórczej wszędzie, na każdej wolnej płaszczyźnie. Takie przekonanie na pewno bliskie jest pewnemu chłopcu z Anglii o nazwisku Joe Whale, znanym także jako The Doodle Boy.

the doodle boy
Fot. Dobre wiadomości

Bazgroły czy dzieła sztuki?

Joe Whale, obecnie 12-letni mieszkaniec Shrewsbury w Anglii, miał od najmłodszych lat skłonność do rysowania zawsze i wszędzie. Ponieważ dochodziło już do tego, że rysował w szkolnych zeszytach i podręcznikach, rodzice postanowili zapisać go na pozalekcyjne zajęcia artystyczne. W szkole, do której chodził chłopiec, nie było wystarczająco dużo uwagi poświęcanej aktywnościom plastycznym, w których Joe czuł się jak ryba w wodzie.

To był strzał w dziesiątkę, ponieważ Joe zyskał możliwość rozwijania swoich zdolności pod okiem profesjonalnego nauczyciela. Ten ostatni w końcu docenił twórczość małego artysty. Zainteresował się nią na tyle, że postanowił udostępnić na swoich mediach społecznościowych prace chłopca. Co z tego wynikło?

The Doodle Boy i kariera artystyczna

Na reakcje nie trzeba było długo czekać. Z nauczycielem plastyki skontaktowała się lokalna restauracja Number Four i zaproponowała, by Joe pokrył swoimi rysunkami całą ścianę lokalu.

Ojciec chłopca zastanawiał się, czy syn poradzi sobie z zadaniem i jak będzie mu się pracowało przy tak dużym „płótnie”, szczególnie, że Joe nie lubił powielać swoich rysunków. Na szczęście starczyło mu kreatywności, by zarysować całą ścianę restauracji unikalnymi postaciami.

joe whale
Fot. Dobre wiadomości

W ten sposób Joe Whale przyjął pseudonim artystyczny The Doodle Boy – doodle to dosłownie „bazgroły”. Jego rysunki wyróżnia oryginalność, śmiała kreska, a przede wszystkim poczucie humoru. To wszystko sprawiło, że incydent w restauracji był tylko początkiem jego wielkiej artystycznej kariery.

Dziś The Doodle Boy ma swoją stronę internetową, na której prowadzi sprzedaż online. Na stronie można kupić ubrania i wyposażenie domu zdobione rysunkami młodego artysty. Dostępne są również książki i jego autorskie prace, które osiągają naprawdę wysokie ceny.

Joe Whale w ostatnich latach współpracował z takimi gigantami jak studio Pixar, przy filmie Buzz Astral, i Nike, projektując limitowaną serię obuwia.

Wszystko wskazuje na to, że The Doodle Boy ma przed sobą jeszcze lata wspaniale rozwijającej się kariery artystycznej. Najprawdopodobniej nie przewidywali tego jego rodzice, a już na pewno nie nauczyciele od matematyki, którzy narzekali, że podręcznik Joe wygląda jak brudnopis.