w

Ataki paniki – jak sobie z nimi radzić?

Ataków paniki doświadcza ok. 9% ludzi. Nie jest to bowiem tylko bardzo nasilony lęk, ale bardzo specyficzne odczucie, które trwa nawet godzinę. Ataki paniki mogą mieć zróżnicowane podłoże i to właśnie dotarcie do ich przyczyny może pozwolić się od nich uwolnić. Dowiedz się więcej o tym, czym jest, jak się objawia i jak można leczyć atak paniki.

atak paniki
Fot. Pexels.com

Czym jest atak paniki?

Atak paniki to doświadczenie bardzo silnego lęku, któremu często towarzyszy katastroficzne myślenie. To uczucie śmiertelnego zagrożenia, nierzadko zupełnie irracjonalne, które paraliżuje na pewien czas, dopóki osoba sama lub z pomocą innych się nie uspokoi.

Ataki paniki nierzadko dotyczą osób obarczonych traumą czy cierpiących na zespół stresu pourazowego lub nerwice natręctw. Mogą doświadczać ich np. w określonych sytuacjach, które przywołują pewne skojarzenia z traumą. Ale bywa, że przyczyną są nawet czynniki genetyczne lub przekonanie o zagrożeniu życia śmiertelną chorobą.

Objawy ataku paniki

Osoba doświadczająca ataku paniki określa to uczucie jako przekonanie o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie czy śmierci. Ale poza tym atakowi towarzyszy wiele objawów somatycznych. To przyspieszone tętno, zawroty głowy, duszności, pocenie się, kołatanie serca, bóle brzucha, drętwienie, bladość i wiele innych, które kojarzą się z lękiem i stresem, a w ataku paniki są po prostu bardzo nasilone.

ataki paniki objawy
Fot. Pexels.com

Atak trudno skontrolować, ponieważ przestaje się myśleć racjonalnie. Nie można sobie wytłumaczyć, że tak naprawdę nie ma żadnego zagrożenia. Sposobami na uspokojenie się jest liczenie, a przede wszystkim równe oddychanie, które nie może być zbyt głębokie, by nie doprowadzić do hiperwentylacji.

Czy ataki paniki można wyleczyć?

Jak już zostało wspomniane, ataki paniki mają swoją przyczynę i można do niej dotrzeć. Wówczas należy podjąć odpowiednie działania terapeutyczne. Choć istnieją formy autoterapii, które nacelowane są na walkę z atakami paniki, fundamentem jest praca ze specjalistą, który pomoże odkryć przyczynę i dobrać odpowiednie metody.

Nie zawsze konieczne jest stosowanie farmaceutyków. Podstawą jest dobrze dopasowana psychoterapia. Systematyczne leczenie ataków paniki prowadzi do ostatecznego uwolnienia się od nich i wypracowania mechanizmu relaksacji podczas wywołujących lęki sytuacji.