w

Depresja, lęki, fobie. Jak pomóc partnerowi z zaburzeniami natury psychicznej?

W obecnych czasach depresja i zaburzenia lękowe są prawdziwą plagą. Trudna i chaotyczna sytuacja na świecie oraz skłonność do wirtualnego życia tylko pogłębiają te problemy. Na szczęście świadomość chorób i zaburzeń psychicznych jest coraz większa. Dzieje się tak między innymi dzięki temu, że wiele osób decyduje się otwarcie i publicznie opowiadać o swoich problemach.

Nie każdy wie jednak, jak zachować się, gdy depresja lub lęki dotykają naszych bliskich. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.

fot.pixabay.com

Nie bagatelizuj problemu

To, że ty umiałbyś poradzić sobie z określonym problemem nie znaczy, że druga osoba jest w stanie dokonać tego samego. Nie mów więc, że inni mają gorzej i nie bagatelizuj problemów swoich bliskich. Mogą oni przeżywać o wiele trudniejsze chwile, niż ci się wydaje.

Bądź wsparciem, lecz nie baw się w psychologa

Nie musisz brać na swoje barki odpowiedzialności za skuteczne udzielenie pomocy ukochanej osobie. Najprawdopodobniej nie masz ku temu odpowiednich umiejętności, dlatego nie baw się w psychoanalizę i tłumaczenie komuś jak powinien postąpić. Najlepszym wsparciem będzie twoja obecność, akceptacja i zrozumienie dla emocji, które przeżywa twoja druga połówka.

Nie rzucaj pustych haseł

Odrzuć nic nieznaczące hasła, które być może cisną ci się na usta, takie jak „wszystko będzie dobrze” lub „weź się w garść”. Osoby w depresji lub przeżywające epizody lęku często bardzo chciałyby wziąć się w garść, ale zwykłe czynności są dla nich ogromnym wysiłkiem.

Pomóż w znalezieniu profesjonalnej pomocy

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla osoby w kryzysie emocjonalnym jest nakłonienie jej do skorzystania z profesjonalnej pomocy lub wspieranie jej w tej decyzji, jeśli już zdecydowała się na taki krok. Będziesz mieć pewność, że została objęta wsparciem osoby, która się na tym zna.

Twoje zrozumienie problemu, okazywanie akceptacji i uczuć będzie z kolei czynnikiem wzmacniającym powodzenie terapii.