Portale randkowe to obecnie jeden z najbardziej popularnych sposobów na poznawanie nowych ludzi. Ich użytkownicy wypracowali nawet własny system zachowań, który poddawany jest analizie. Zachowania w aplikacjach randkowych często jednak bywają niezbyt uczciwe, mają na celu zwodzenie, niezobowiązujące flirtowanie, a nawet oszustwo. Warto je poznać, by wiedzieć, czego można się spodziewać i na co trzeba uważać.
Zachowania w aplikacjach randkowych – rodzaje
Dystans spowodowany kontaktem przez aplikację ma wiele konsekwencji. Użytkownik wie, że w zaciszu domu, z telefonem w ręku, może czuć się bezpiecznie i może sobie pozwolić na więcej. Zaczyna się od niewinnego koloryzowania: wstawiamy zdjęcie, na którym bardziej przypominamy gwiazdę filmową niż siebie, kreujemy swój wizerunek poprzez intrygujący opis i wysokie wymagania.
Z tego samego powodu mamy komfort nawiązywania swobodnych relacji, na co być może nie zdecydowalibyśmy się w realu. Nie brak nam odwagi do składania pikantnych propozycji, ale też do znikania z dnia na dzień, bez słowa wyjaśnienia.
Ghosting, cushioning, breadcrumbing…
Zwodzenie w aplikacjach randkowych niejedno ma imię. Od kilku lat co jakiś czas wyróżnia się jakieś nowe zachowanie. To, co je łączy, to najczęściej fakt, że są one rodzajem manipulacji, która pozwala utrzymać relację bez jakichkolwiek zobowiązań lub zakończyć ją w dowolnym momencie.
Dla przykładu ghosting to tendencja do znikania, niczym duch, bez żadnych wyjaśnień. Wymieniamy wiadomości, jest wszystko ok, a nagle ta osoba przestaje się odzywać, a nawet nas blokuje. A jeśli tego nie robi, to może przeplatać okresy milczenia z epizodami poświęcania nam swojej uwagi – wtedy mówimy o breadcrumbingu. Gdy zaś jednocześnie utrzymuje relacje z wieloma osobami w celu „amortyzacji”, to znaczy, że uprawia cushioning.
Catfishing, czyli trik stary jak świat
O ile powyższe strategie nie są niczym miłym, o tyle bywa, że mamy do czynienia wręcz z nielegalnym działaniem, krzywdzącym nie tylko nasze uczucia, ale i nierzadko inne aspekty życia. Na portalach randkowych powszechnym zagrożeniem jest catfishing, czyli tworzenie fałszywego profilu, z którego nawiązuje się kontakt z ofiarami w celu np. wyłudzeń lub sprowokowania okoliczności do szantażu (poprzez sexting, kompromitujące zdjęcia itd.).
Rzecz jasna również w rzeczywistości offline oszuści wykorzystywali cudze potrzeby emocjonalne bądź cielesne, by uzyskać korzyści finansowe. Aplikacje jeszcze im to ułatwiły, dlatego zawsze trzeba korzystać z nich z rozwagą.