Miłość bywa nieprzewidywalna i niekiedy zakochujemy się w osobie, z którą dzieli nas bardzo wiele. Na przykład reprezentujemy zupełnie odmienne pokolenia. Czy duża różnica wieku w związku jest przeszkodą? Niektórzy uważają, że utrudnia sprawy, dla innych nie gra roli. Z czego wynikają te dwa podejścia? I dlaczego różnica wieku może wpływać na trwałość związku? Dowiedz się!
Czy istnieje idealna różnica wieku w związku?
Na początku przyjrzyjmy się garści danych statystycznych. Te wskazują, że najtrwalsze związki są zawierane między rówieśnikami. Zbliżony wiek, rok różnicy to ponoć ideał. Wśród tych par do rozwodów dochodzi tylko w 3%. Co ciekawe, wraz z rosnącą różnicą wieku proporcjonalnie rośnie procent rozwodów.
Można przypuszczać, że partnerów o zbliżonym wieku wiele łączy – być może wspólna szkoła czy uczelnia, grono znajomych, zainteresowania, plany, życiowa perspektywa. Są jednak osoby nad wyraz dojrzałe na swój wiek oraz takie, o których powiedzielibyśmy, że są raczej infantylne. Czy liczy się więc wiek w dokumencie czy raczej ten mentalny?
Różny wiek, różne oczekiwania
Różnica wieku w związku może generować różne problemy. Nie mówimy tu o stereotypach, ale o kwestiach, którym nie da się zaprzeczyć. Na ich czele stoi zakładanie rodziny.
W podjęciu decyzji o dzieciach wiele ma do powiedzenia biologia, a wiek przyszłych rodziców może niekiedy pokrzyżować plany. Ważne więc, by zdawać sobie z tego sprawę i mieć wspólne stanowisko.
Innym drażliwym tematem w przypadku naprawdę sporej różnicy wieku jest kondycja fizyczna. Czy za parę lat starszy mężczyzna będzie w stanie dotrzymać kroku wciąż młodej żonie? Czy ona nie zostanie jego opiekunką? A może odejdzie do młodszego?
Prawda jest taka, że na różnych etapach życia mamy też różne oczekiwania wobec niego. Jeśli partnerów dzieli więcej lat, powinni szczerze ze sobą porozmawiać o przyszłości. To utrwali związek, a jednocześnie uodporni na ewentualne krzywe spojrzenia np. ze strony członków rodziny.
Miłość jest ponadczasowa?
Nie powinniśmy jednak za bardzo demonizować różnicy wieku partnerów. Na pewno każdy jest w stanie wskazać choćby jedną parę, która pomimo dzielących lat tworzy trwały i szczęśliwy związek. Kluczem jest zatem porozumienie i szczerość na najważniejszych życiowych płaszczyznach.
Jak już zostało wspomniane, nie bez znaczenia jest dojrzałość mentalna i temperament danej osoby. Są tacy, którzy mają skłonność do opiekowania się innymi i siłą rzeczy szukają na partnera/partnerkę osoby młodszej i mniej zaradnej.
Niektórzy młodzi ludzie z kolei potrafią być bardzo dojrzali, przez co trudniej im się dogadać z rówieśnikami, a starszy partner (bądź partnerka) wydaje się idealnym towarzyszem.
W końcu, na pewnym etapie młode kobiety bywają znacznie bardziej skłonne do stabilizacji niż ich rówieśnicy, co też może zdecydować o związaniu się z kilka lat starszym partnerem.