w

Człowiek sukcesu – jak się zachowuje i jakie ma nawyki?

Znane osobistości podbijające rankingi „Forbesa”, pnący się po szczeblach kariery kolega ze szkolnych lat, przyjaciółka, która znalazła szczęście u boku kochającego męża… Dla każdego człowiek sukcesu jest kimś innym, bo też definicja sukcesu jest bardzo względna. Dla jednych to pieniądze, dla innych miłość, dla jeszcze innych – popularność. Przyjrzyjmy się jednak, kim jest człowiek sukcesu, jakie ma cechy, nawyki i po czym go poznać.

człowiek sukcesu
Fot. Pexels.com

Człowiek sukcesu – jakie ma cechy?

Trudno powiedzieć, jakie cechy ma człowiek sukcesu, skoro nie umiemy powiedzieć, kim on dokładnie jest. Na pewno w sferze zawodowej dużą rolę odgrywa pewność siebie, systematyczność, dobre zorganizowanie czy odporność na stres. Czasami ludzie sukcesu mają skłonność do ryzyka, są wyjątkowo charyzmatyczni lub nawet nieznośni dla otoczenia.

Jeśli natomiast wyobrazimy sobie osobę, która osiąga sukces w każdej sferze życia, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 cechy.

Pierwsza z nich to umiejętność wzbudzania sympatii w innych, dobre dogadywanie się z innymi ludźmi, nawet o kompletnie różnych poglądach.

Druga to świadomość własnej wartości. Człowiek sukcesu nie musi karmić sztucznie lub kosztem innych swojego ego. Jego samoocena i autokrytyka są na zdrowym poziomie.

Trzecia to dyscyplina, która sprawia, że osoba jest wytrwała i pracowita, co pozwala jej osiągnąć wyznaczone cele.

Nawyki człowieka sukcesu

Ludzie, którzy mają na swoim koncie wielkie osiągnięcia, często miewają nietypowe nawyki, które trudno zrozumieć. Uważni obserwatorzy zauważają, że ludzie sukcesu ubierają się zawsze tak samo albo mają swoje rytuały, w których upatruje się głównej przyczyny ich rozwijającej się kariery.

nawyki człowieka sukcesu
Fot. Pexels.com

To jednak coś w rodzaju zabobonów, natomiast są inne nawyki, które mogą sprawić, że człowiek będzie funkcjonował dużo efektywniej:

  • regularny sen, czyli sekret bycia wypoczętym, a tym samym w lepszej kondycji;
  • zdrowa dieta, która wpływa na nasze ciało i umysł;
  • sport, który pozwala odpocząć, nabrać energii i utrzymać dobrą kondycję;
  • równowaga między sferą zawodową i prywatną;
  • rozwój osobisty i chętne sięganie po nowe doświadczenia, umiejętności i wiedzę;
  • wyznaczanie sobie celów i opracowanie strategii osiągania ich.

Po czym poznać człowieka sukcesu?

Jak zatem poznać człowieka sukcesu? Po liczbach na koncie w banku? Po stanowisku, jakie zajmuje? A może po tym, czy udało mu się osiągnąć wszystko, co według powszechnej opinii powinien osiągnąć dorosły człowiek?

Prawda jest taka, że są dwa główne wyznaczniki, po których rozpoznamy człowieka sukcesu. Mamy do czynienia z osobą szczęśliwą i zadowoloną z tego, co ma, oraz taką, która umie wyznaczać sobie świadomie cele i je osiągać. Poza tym, człowiek sukcesu sam chętnie tak o sobie powie, a po tym najłatwiej go rozpoznamy.