w

5 powodów, dla których przyjaźń z byłym nie ma sensu

Zakończyłaś związek i nie masz zamiaru tracić kontaktu z byłym? Uważasz go za fajnego człowieka i jesteś pewna, że możecie się nawet zaprzyjaźnić? Dobrze się zastanów, czy na pewno tego chcesz. Wielu psychologów uważa, że bliski kontakt z ex nie wpływa na nas dobrze. Dlaczego? Oto 5 powodów, dla których przyjaźń z byłym nie ma sensu.

kobieta i mężczyzna
Fot. Pixabay.com

1. Ciężko Ci będzie wejść w nową relację

Niby już nie jesteś z byłym partnerem, ale ciągle o nim myślisz, no bo przecież macie kontakt. Dobrze się znacie, wysyłacie sobie memy, które Was śmieszą i żalicie się na szefa w pracy. Wydaje się, że nie ma nic we tym złego, ale to podświadomie może Cię blokować przed nową relacją. Jeśli nie zakończysz definitywnie jakiegoś związku, tylko tkwisz w czymś a’la przyjaźń, to może Ci byś trudniej przeżyć żałobę. A siłą rzeczy to może powodować blokadę przed nową relacją.

2. Będziesz ciągle robić porównania

Może być tak, że poznasz kogoś nowego, kto będzie wydawał się bardzo w porządku i będziesz widzieć potencjał na nowy, fajny związek. Tymczasem ciągły kontakt z byłym może wywoływać w Tobie chęć do porównywania „nowego” ze „starym”. To nie ma sensu! Tamto się przecież zakończyło, a nowa osoba jest przecież zupełnie innym człowiekiem.

3. Będziesz zazdrosna o jego partnerki

Twój ex może szybko wejść w nowy związek. Przyjaźniąc się z nim będziesz najpewniej znała szczegóły nowych relacji. Na pewno chcesz o tym słyszeć? Trudno będzie nie odczuwać zazdrości.

4. Możesz mieć ciągle nadzieję, że do siebie wrócicie

Z jednej strony uważasz, że ten związek zakończył się definitywnie. Z drugiej nie zrywając kontaktu z byłym, możesz (nawet podświadomie) liczyć na to, że do siebie wrócicie. To męczarnia, nie rób sobie tego.

5. Nowy partner może mieć z tym problem

Przyjaźń z byłym może odstraszać nowego partnera. Oczywiście to nie jego sprawa, ale może mu być ciężko się z tym pogodzić i jest to jak najbardziej zrozumiałe.

Sprawdź także: Czy istnieje idealny związek?