w

5 kwestii, które sprawiają, że nie mamy ochoty na bliskość

Nie da się ukryć, że bliskość w związku, to jeden z jego fundamentów. W przypadku wielu osób życie intymne jest jednak nieudane, co prowadzi do kryzysów w relacjach i małżeństwach. Dlaczego niekiedy mamy problem i unikamy zbliżeń z partnerem?

fot. Canva
fot. Canva

Obawa przed opinią partnera

Samoocena ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy też siebie w oczach innych. Wielokrotnie problem pojawia się tylko w naszej głowie. Wydaje nam się, że jesteśmy nieaktrakcyjni, a nasz partner nie czuje już w stosunku do nas żadnego pożądania. Wówczas podświadomie odrzucamy bliskość, chociaż możemy być w ogromnym błędzie.

Farmakologicznie obniżone libido

Wiele leków, które przyjmujemy na co dzień ma wpływ na poziom ludzkiego libido. Bardzo często obniżają je chociażby antydepresanty, ale również antykoncepcja, którą stosują kobiety dość regularnie. Doustna terapia hormonalna najczęściej sprawia, że panie znacznie słabiej odczuwają orgazm.

Ból podczas stosunku

Najczęściej problem ten dotyczy kobiet, które niejednokrotnie odczuwają ból podczas bliskości. Wynika on z dolegliwości, jaką jest suchość w miejscu intymnym, co jednak nie oznacza, że jest to problem nie do rozwiązania. Konsultacja z lekarzem ginekologiem powinna załatwić sprawę.

Ciągłe kłótnie i złość na partnera

Istnieje pewien stereotyp, że najlepiej jest godzić się w łóżku. Jak jednak być ze sobą blisko, kiedy na myśl przychodzą nam przykre sytuacje związane z drugą osobą. Konieczne jest więc bieżące rozwiązywanie sporów i szczera rozmowa, która pozwoli na nowe poznawanie siebie i bliskość.

Niedopasowanie temperamentów

Wielokrotnie zdarza się tak, że jeden z partnerów jest bardziej namiętny, drugi stonowany. Jeden lubi coś zupełnie innego niż drugi, co często powoduje w obojgu frustrację. Nikt nie chce przekraczać granicy, ani pozostawiać drugiej osoby niezaspokojonej. Konieczna jest więc rozmowa i ustalenie konkretnych działań, jak temu sprostać.